Muhalefet skandalı

YORUM | ALİ DENİZ

Geçen Cuma akşamı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT televizyonunda İnan Demirel, Akif Beki ve Yavuz Oğhan’ın sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli’ye çağrı yaparak, “Aç olan binlerce çocuk, çöp konteynerlerinden geçinen binlerce insan var. Ülke yönetilmiyor. Bu ülkenin kurtuluşu bir an önce seçime gitmektir. Bunu kime söylüyorum? Sayın Bahçeli’ye söylüyorum. Bu ülkeyi seviyorsan çık kardeşim yarın sabah de ki ‘Yeter artık’… Türkiye’yi seçime götür. Sorumluluk sahibi insanlar bu ülkeyi yönetirler,” dedi.

Bu çağrı bir skandaldır.

Yeni anayasaya göre Tayyip Erdoğan zamanında yapılacak seçimlerde aday olamayacak. Bunu kendisi çok iyi biliyor, o yüzden damadını hazırlıyor. Gene de şansını deneyecek tabii.

Ne de olsa diploma göstermeden Cumhurbaşkanı seçildi ve devam edebiliyor. Kendisi bile bunca devletin kurumuna, düzenine rağmen olan bu duruma hala şaşırıyordur…

Erdoğan bütün muhalefeti bir şekilde satın aldı. Kimseyi küçümsemedi, hiç riske girmedi. Ekranlarda görünen transferlerden hariç, parti için veya dışında başka etkisiz elaman haline getirdikleri de var. İyi bir devşirme, satın alma sistemi var.

Bu satın alma sistemi sadece Süleyman Soylu, Numan Kurtulmuş, Mustafa Destici, Devlet Bahçeli ile sınırlı değil. Kimin neye ihtiyacı varsa bunu iyi tespit ediyor.

En ufak efkarı bulandırma ihtimali olacak az bir potansiyel ışığı olan herkesi, onlar daha kendilerini anlamadan bertaraf etmeyi başardı.

Kimilerini partisine aldı, kimileri bir yerde yönetim kurulunda, kimisi de büyükelçi yapıldı. En orijinal devşirme şekliyse hiç yerlerinden kımıldatmadığı ama hayat damarlarını kendine bağladıkları oldu. Bunu her alanda yaptı. Bu çok önem verdiği üzerine titrediği bir proje ve bizzat kendisi takip ediyor.

Girişteki konumuza, Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısına dönelim…

Kemal Bey’in yaptığı muhalefet ile alakalı sayfalarca şeyler söylenebilir ama şimdi oraya girmeye hiç gerek yok.

Çok garip şeyler söylüyor. 2023’teki cumhurbaşkanlığı seçimleri ile alakalı çok garip davranışları var. Gerçekten bilgisizlikten mi kaynaklanıyor yoksa bilinçli mi yapıyor?

Ya yeni anayasadan haberi yok ya da Tayyip Erdoğan’ın “Ahmet Hakan model” bir destekçisi…

Şimdi 2023 seçimleri ile ilgili şu durumu netleştirelim:

Yeni anayasaya göre Erdoğan 2023’te asla yok! Aday olamaz. ‘Teknik’ olarak mümkün değil.

Eğer mecliste erken seçim kararı çıkarsa Erdoğan süresini tamamlamadan seçime gidildiği için aday olabiliyor. Yani süresini tamamlamaya bir gün kala meclisten erken seçim kararı çıkarsa Erdoğan tekrar aday olabiliyor.

Anayasanın net hükmü şöyle:”Cumhurbaşkanının ikinci döneminde, erken seçime Cumhurbaşkanı tarafından karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı tekrar aday olamaz.”

Erdoğan erken seçime gidiyorum diyebilir, buna hakkı var ama bunu yaparsa siyasi hayatını 2023’ten önce kendisi bitirmiş olur. Eğer Erdoğan erken seçim isterse aday olamıyor.

Bahçeli’nin İyi Parti’ye sevimli mesajlar göndermesinin tek sebebi budur. İyi Parti’yi Cumhur İttifakına çekip, mecliste 360’a ulaşmak ve erken seçim kararı aldırmak. Bu sayede Erdoğan tekrar aday olabilecek. Erdoğan’ın başka hiçbir şansı yok.

Ama ne gariptir Kemal Bey’in Erdoğan 2023’te de varmış gibi garip hareketleri var. Bahçeli’ye “erken seçimi organize et” çağrısı yaparak aslında neyin fitilini ateşledi? Sen önümüze düş mecliste destekleyeceğiz mi diyor?

Yakında göreceğiz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin