Mueller’ın raporunda Trump’a suçlama yok

Özel Yetkili Savcı Robert Mueller ve ABD Başkanı Donald Trump

ABD Adalet Bakanı William Barr, Rusya soruşturmasını yürüten özel yetkili Savcı Robert Mueller’ın geçen hafta sunduğu raporu inceleyerek, tespitlerini Kongre’deki yetkililerle paylaştı. 4 sayfalık bilgilendirme metninde, Mueller’ın raporunda Trump’a suçlama yönetilmediği kaydedildi.

Mueller, 22 ay süren soruşturmasına Trump’ın seçim ekibinin Rusya’yla işbirliği yapıp yapmadığını ve Trump’ın adalete müdahale edip etmediğini araştırıyordu.

Barr’ın raporla ilgili sunduğu bilgilendirme mektubunda Mueller’ın Başkan’ın adalete müdahale edip etmediğine dair bir sonuca varmadığı kaydedildi. Rapor, bu konuda Başkan’ın suç işlediği sonucuna varmıyor, ancak temize de çıkarmıyor.

Adalet Bakanı Barr’a eleştiri

Bakan Barr, bilgilendirme metninde, rapordaki bulgular ışığında kendi değerlendirmelerine göre ‘adalete müdahale edilmemiştir’ mesajını verdi. Barr’a bu sözleri sebebiyle eleştiriler yöneltildi.

Barr, Adalet Bakanı olmadan önce Başkan’ın adalete müdahalesi konusunda soruşturmaya karşı çıkan bir yazıyı Adalet Bakanlığı’na göndermişti.

Barr’ın bilgilendirme metnini hazırlarken Adalet Bakanı yardımcısı Rod Rosenstein ve bazı yardımcılarıyla istişarelerde bulunduğu ancak Mueller’la görüş alışverişinde bulunmadığı belirtildi.

Trump sonuçtan memnun

Barr’ın raporla ilgili bilgilendirme metninin kamuoyuna yansımasının ardından kameraların karşısına geçen Trump, “İşbirliği yok, adalete müdahale yok tam bir temize çıkma” dedi.

Trump, Rusya’yla işbirliğinin hayatında duyduğu en saçma şey olduğunu da kaydetti.
Trump’ın avukatlarından Rudy Giuliani de sonucun beklenenden de iyi olduğunu belirtti.

Barr komisyonda ifade verebilir

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Jerry Nadler ise Adalet Bakanlığı’nın konuyu Kongre’ye bıraktığına dair görünüm olduğunu kaydetti. Nadler, Adalet Bakanı Barr’ı önümüzdeki günlerde Kongre’ye ifade vermesi için çağıracaklarını da belirtti.

http://tr724.wpengine.com/ozel-yetkili-savci-mueller-rusya-sorusturmasini-tamamladi/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin