Müebbet hapis cezası alan eski Korgeneral Metin İyidil İstinaf’ta beraat etti

15 Temmuz EDOK davasında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan eski Korgeneral Metin İyidil tahliye edildi. İyidil’in dosyasını inceleyen istinaf mahkemesi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu, İyidil hakkında beraat kararı vererek tahliyesine hükmetti. Mahkeme, diğer isimler hakkında verilen cezaları ise onadı.

EDOK Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı olan eski korgeneral Metin İyidil, Türkiye Futbol Federasyonu müteahhit Nihat Özdemir’in kayınbiraderi.

İyidil’in yanı sıra aynı davada mahkeme eski Tuğgeneral Lütfü İhsan Yanıkoğlu ve eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit’in “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmalarına hükmetmişti. Mahkeme, EDOK Okullar Komutanı eski Korgeneral Abdullah Barutçu, Muharebe Geliştirme Başkanı eski Tuğgeneral Mehmet Topçu ve eski Gözlem Subayı Ersal Duman’ın ise beraatına karar vermişti.

İyidil daha önce yaptığı savunmada şunları söylemişti:

“Darbe gecesi, darbecilerin verdiği emrin sahte olduğunu söyleyen, buna karşı devletimi, milletimi, Cumhurbaşkanımı korumak için harekete geçen biriyim. Bu hainlerin bana ve aileme kumpas kurduklarını biliyorum. Bu hainlerin darbe planlarını yaptıkları tarihlerde Fas’ta ailemle tatildeydim. Beni iki yıl dinlemişler ve ‘bu bizden değildir’ diye hakkımda rapor tutmuşlar. Ama tüm bunlara rağmen ben 648 gündür bunlardan olmadığımı ispat etmeye çalışıyorum.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin