Muayene katkı payına yüzde 20-60 zam

TÜİK’in açıkladığı enflasyon yüzde 8 iken Sosyal Güvenlik Kurumu, muayene olan sigortalılardan alınan katkı paylarını yüzde 20 ila yüzde 60 arasında değişen oranlarda artırdı. SGK’nın tebliği 31 Mart 2016 tarihli Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Zam 1 Ocak 2017’den itibaren geçerli olacak.

Devlet ve üniversite hastanelerine başvuran SGK’lılar muayene fark ücreti ödüyor. Ücret  emeklilerin maaşlarından kesilirken, çalışanlar ise eczanelerde ödeme yapıyor.

Astronomik zamma işçi ve memur sendikaları sessiz kalırken, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, yapılan zammın ülkenin ekonomik şartlarına aykırı olduğunu söyledi. Saydan, “Artık muayene ücreti tahsildarlığı yapmaktan bıktık.” diye konuştu.

ECZANELER ARADA KALDI

Eczanelerden tahsil edilen muayene ücretleri SGK tarafından eczane faturalarından kesildiği için vatandaşlarla karşı karşı geldiklerini belirten Saydan, “Vatandaşlar haklı olarak, ‘Beni sen mi muayene ettin, neden sen tahsil ediyorsun ‘ diyerek her gün eczanelerimizde bu tahsilat konusunda bize itiraz etmekte, gereksiz tartışma ve gerginlikler yaşanmaktadır. Sadece tahsilatı bize istemediğimiz halde yüklenmiş olan muayene ücretlerindeki artışın bizimle hiçbir alakası olmadığını, görev ve sorumluluğumuz olmadığı halde üzerimizde kalan bu yükün artık üzerimizden alınması talebimizle birlikte kamuoyunun bilgisine sunarız.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin