Moody’s’ten Türkiye açıklaması: Alınan tedbirler bankalar için negatif

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’de kredi büyümesi için alınan tedbirlerin bankalar için ‘negatif’ olduğunu açıkladı. Alınan tedbirlerin beklenmedik risklere sebep olarak marjları olumsuz yönde etkilediği belirtildi.

Moody’s açıklamasında şu değerlendirmelere yer verildi: “Yapılan son hamleler, bankalar için kredi tarafında negatif bir pozisyon yaratırken beklenmedik risklere neden oldu ve marjları olumsuz yönde etkiledi. Türk bankaları 2018’de kredi büyümesindeki düşmenin ardından ekonomiye kredi vermeyi sürdürme baskısı altındalar.

Maliye bakanı, bankalardan kredi vermesini istedi

Örneğin, 16 Şubat’ta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirası zorunlu karşılık oranlarını düşürmüş, 27 Şubat’ta ise Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı, bankaların kredi vermeye devam etmesini istemişti.

2019 için enflasyon beklentisi: Yüzde 17

2018’de Türkiye ekonomisinde önemli bir yavaşlama gerçekleşmiş ve tahsili gecikmiş alacaklarda bir artış meydana gelmiştir. Ve yine 2018’de TL, ABD Doları karşısında yüzde 28 değer kaybetmiştir. 2019 yılı için Türkiye’nin GSYİH’nin yüzde 2 daralmasını ve enflasyonun yüzde 17 olmasını bekliyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin