Moldova: O okullar özel, Maarif’e devri imkansız

Moldova Eğitim Bakanı Corneliu Popovici, Orizont okullarının Maarif’e devrinin imkansız olduğunu söyledi.

HABER | NECDET ÇELİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Moldova’daki Orizont okullarının Maarif Vakfı’na devredilmesi talebine Moldova Eğitim Bakanlığı cevabını verdi: ‘İmkansız!’
30 Aralık’ta Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon’un Ankara ziyaretinde Erdoğan’ın gündeme getirdiği, ‘ülkedeki Orizont okullarının Maarif Vakfı’na devri’ konusu Moldova’da tartışmalara neden oldu. Siyaset ve medya dünyası ortak açıklama sırasında, Dodon’un sessiz kalmasını eleştirdi.

Beklenen açıklama Moldova Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Dün akşam saatlerinde yapılan açıklamada, Orizont okullarının özel girişim olduğuna vurgu yapılarak, devir formülün imkansızlığı dile getirildi. Unimedia haber portalının sorusunu cevaplayan Bakan Corneliu Popovici, ‘Biz bu okulların mülkiyet statüsü üzerinde baskı kuramayız. Zaten çoğunluk hisseleri yurt dışı kaynaklı.’’ dedi.

DODON’A SERT ELEŞTİRİLER

Moldova medyasındaki tartışmalar, okulların statüsüyle sınırlı kalmadı. Medyada yer alan değerlendirmelerde, ‘Türk öğretmenlerin kaçırılmasından haberi olmadığını’ defalarca yineleyen İgor Dodon’un, Ankara’da bu suçu üstlendiği ileri sürüldü. Muhalefetteki Liberal Parti’nin lideri Dorin Chirtoaca, daha da ileri giderek, halen Türkiye’de tatilde bulunan Dodon’un, ülkeye dönüşünde tutuklanması gerektiğini ileri sürdü.

Ankara’daki ortak basın toplantısında Erdoğan, Türk öğretmenleri teslim ettiği için Dodon’a teşekkür etmiş, Moldova’daki Orizont okullarının Maarif Vakfı’na devrini talep etmişti.

Ziarul National gazetesi ise, Ankara ziyareti öncesi Moldova cumhurbaşkanının, Erdoğan’dan Türk öğretmenleri isteyeceği sözünü hatırlattığı haberinde, ‘’Dodon, bu talebini dile getirecek cesareti mi bulamadı? Üstelik Türk lider, bir de Dodon’a teşekkür etti.’’ ifadeleriyle Moldova liderine yüklendi.

MOLDOVA’NIN BAŞINA İŞ AÇAN OLAY

Moldova Orizont okullarında görev yapan 7 öğretmen, 6 Eylül 2018 sabahı, evlerinden ya da okul yolunda zor kullanılarak araçlara bindirilmiş ve bir gün sonra öğretmenlerin Türkiye’ye teslim edildiği ortaya çıkmıştı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 11 Haziran’daki kararıyla, temel insan haklarını ihlal eden Moldova’yı para cezasına mahkum etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde resmi ziyaret için Ankara’ya gelen Moldova Cumhurbaşkanı Dodon’a, Türk öğretmenleri Türkiye’ye teslim ettiği için teşekkür etmişti. Erdoğan, düzenlenen ortak basın toplantısında Moldova’daki Orizont okullarının Maarif Vakfı’na devredilmesini talep etmişti.

1 YORUM

  1. Moldova, Konya’dan küçük bir ülke (yaklaşık 34.000 km2 ve 4 milyondan az nüfusu var).

    Halkının %90’dan çoğu Ortodox Hristiyan olan devlet, halkının %90dan fazlası Müslüman olan, üstüne üstlük iktidardaki partinin isminde “Adalet” geçen devletin baskısına karşı kahramanca direniyor; hak ve adalet öğretiyor.

    Ey Müslüman halkım, ötelerde dersiniz, “İslam’ı en güzel şekilde temsil etmemize rağmen bunlar anlamadılar; at bunları ebedi Cehennem’ine”… Zavallı günümüz Müslümanları.
    Allah basiretimizi açsın…

    Moldova’ya karşı hayranlık duyuyorum. Moldova insanlarının, siyasilerinin, devlet adamlarının içinde, doğrudan ve doğrulardan yana olanları alkışlıyorum. Belki basit bir okur olarak elimden birşey gelmez ama Rabbim’den dilerim ki, Moldova insanının bugünlerini ve yarınlarını aydınlatsın. Halkının arasındaki birlik ve beraberliği güçlendirsin. Barış ve domokrasinin nimetlerinden en güzel şekilde yararlandırsın inşallah…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin