MİT’e fişletilen 1000 doktor atanmayınca Sağlık Bakanlığı emekli cerrahlara ‘dön’ çağrısı yaptı

Sağlık Bakanlığı hastanelerdeki yoğunluğa çözüm olarak emekli olan cerrahlar, çocuk hastalıkları, kadın doğum ve dahiliye hekimlerine ‘aile hekimi’ olmaları için teşvik etme kararı aldı.Bakanlık belli aralıklarla aile hekimlerine gece nöbeti zorunluluğu getirecek. Tutmayan aile hekiminin sözleşmesi uzatılmayacak.

Türkiye’de doktor açığı varken MİT’en gelen fişleme belgelerinden dolayı ‘güvenlik soruşturması’ adı altında 1000 doktor atanmadı. OHAL ilanından şu ana dek güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan 1000 doktorun yanı sıra  300’ün üzerinde öğretmende haketmelerine rağmen güvenlik soruşturması bahanesiyle mesleğe kabul edilmedi. OHAL’de yayınlanan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile devlet memurluğuna alınacaklarda aranan şartlara “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” ibaresi dahil edilmişti.

65 yaş üstü hekime ‘dön’ çağrısı

Sağlık Bakanlığı genç doktorların atanmadığı bir ortamda hekim yetersizliği için de çözüm aranıyor. Bu amaçla, 65 yaşını dolduran hekimlerin aile hekimi olması teşvik edilecek. Aile hekimi açığı, yaşı gereği aktif olunamayacak branşlardaki uzman hekimlerle kapatılacak. Örneğin, cerrahlar gibi, kendi uzmanlık alanlarında belli yaştan sonra çalışamayan hekimlerin emekli olmak yerine aile hekimi olması teşvik edilecek. Bu kapsamda cerrahların yanı sıra çocuk, kadın doğum, dahiliye branşlarındaki hekimler de isterlerse aile hekimi olarak tekrar görev alabilecekler.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin