MİT adına Avusturya’da Kürt siyasetçiye suikast planlayan tetikçiden itiraflar

TR724 HABER- Avusturya’da Yeşiller Partisi’nde milletvekilliği de yapmış olan Kürt siyasetçi Berivan Aslan’a yönelik suikast planı deşifre oldu. MİT ile irtibatlı olan Feyyaz Öztürk, Avusturya istihbarat birimlerine verdiği ifadelerde, Aslan’a yönelik suikast planı hazırladığını açıkladı.

Feyyaz Öztürk’ün, casusluk suçlamasıyla tutuklanan ve Cemaat’e yardım etmekten 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan ABD İstanbul Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz hakkında ifade veren kişi olduğu da ortaya çıktı.

MİT’in Avusturya’da, Yeşiller Partisi eski milletvekili ve yeni milletvekili adayı Kürt siyasetçi Berivan Aslan’a suikast planladığı öne sürüldü. Söz konusu iddia, “MİT görevlisi” olduğunu söyleyen ve Avusturya istihbarat birimlerine teslim olan Feyyaz Öztürk tarafından ifade edildi. İtirafa göre Feyyaz Öztürk, Berivan Aslan’a suikast hazırlığı içindeydi.

ETHA’nın aktardığı habere göre, İtalyan pasaportu olan Feyyaz Öztürk, suikast ile ilgili bilgileri Sırbistan’da başka bir “MİT ajanı”ndan aldığını ve Avusturya’da yaşayan Aslan’ı bir süredir takip ettiğini söyledi.

Berivan Aslan’a suikast düzenlemek için bir otelde emir beklediğini belirten Feyyaz Öztürk, Berivan Aslan’ı öldürerek ya da yaralayarak muhalif Kürt siyasetçiye bir mesaj verilmek istendiğini öne sürdü.

METİN TOPUZ İTİRAFI

Feyyaz Öztürk’ün, Avusturyalı istihbarat birimlerine, ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz hakkında da yalan ifade vererek tutuklanmasına neden olduğunu da söylediği belirtiliyor.

BAŞKA SUİKAST PLANLARI DA VAR

Feyyaz Öztürk ifadesinde başka iddialarda bulundu. İddiaya göre, MİT Avusturya’da başka suikastler de planladı. Avusturyalı yazar ve siyasetçi Peter Pilz ile Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Andreas Schieder suikast listesinde bulunuyordu.

Akademisyen Burak Çopur da Twitter hesabından paylaştığı mesajda, MİT görevlisinin itiraflarıyla ilgili “Arkadaşım ⁦Yeşiller Partisi’nden milletvekilli adayı @Berivan_Aslan_⁩’a suikast planı! MİT’ten suikastçı ve itirafçı her şeyi Avusturya istibahratına anlatmış.” ifadelerini kullandı.

BERİVAN ASLAN KİMDİR?

Berivan Aslan Viyana’da azınlıklar, inanç özgürlükleri, kadın mücadelesi konularında aktif siyaset yapan ve 2021 Viyana eyalet seçimlerinde Yeşiller partisinden aday olan Kürt ve muhalif bir siyasetçi. Milletvekilliği döneminde AKP-MHP’ye muhalif sözleri nedeniyle hem Türkiye hem de Avusturya’daki ırkçı ve milliyetçi grupların hedefinde bulunuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin