Milli Savunma Bakanlığı: Rusya’da S-400 eğitimi başladı

Amerika ve NATO ile Türkiye arasında büyük bir krize neden olan Rus Savunma Füze sistemi S-400’ler için eğitimler başladı.

Eğitimlerin başladığı Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan bir açıklamayla duyuruldu. MSB açıklamasında “Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında; Rusya’nın Gatchina şehrinde S-400 Eğitimi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensubu personelin katılımı ile başladı” ifadelerine yer verildi.

S-400 eğitiminin Hava Kuvvetleri personelinin katılımıyla Rusya’da gerçekleştirildiği belirtildi.

Temmuz ayının başında S-400 füzelerinin ilk teslimatları yapılırken, geçtiğimiz haftalarda ikinci parti teslimat yapılmıştı.

NATO yetkilileri, S-400 teslimatı sonrası yaptığı açıklamalarda ‘endişe duyuyoruz’ ifadelerini kullanırken, Amerika yaptırım kararı almıştı. Yaptırım kararları kapsamında Türkiye’nin yeni nesil savaş uçağı projesi F-35’teki tüm hakları neredeyse askıya alındı. Pilotların eğitimleri durduruldu.

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi senatörleri Erdoğan hükümetine baskı uygulanması kararı alarak, Başkan Donald Trump’u harekete geçmeye çağırmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin