Milletvekillikleri düşürülen HDP’li Güven ve Farisoğulları ile CHP’li Berberoğlu tutuklandı

TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillikleri düşürülen vekiller, CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Kararın ardından üç isim de gözaltına alındı. Bu süreçten sonra ilk olarak HDP’li Güven ve Farisoğulları çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Daha sonra ise gözaltına alınıp İstanbul Vatan Emniyet’e götürülen CHP’li Enes Berberoğlu tutuklandı.

Süreçte Berberoğlu’nun gözaltı haberini CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan duyurdu.

Özkan, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Enis Berberoğlu İstanbul’da şu an gözaltında. Vatan emniyete götürülüyor. Neden? Bunca zulüm neden? Yarın savcıya kendisi gidecek bir insana bunca zalimlik neden?” diye yazdı. Berberoğlu, dün parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında kalan 18 aylık cezasını yatmak için teslim olacağını söylemişti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çıkarılan yakalama kararının ardından, milletvekilliği düşürülen HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ise akşam saatlerinde gözaltına alındı. İki isim daha sonra tutuklandı.

Başsavcılık, yakalama kararına gerekçe olarak Güven ve Farisoğulları hakkında kesinleşen hapis cezalarını gösterdi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Farisoğulları, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 9 yıl, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise yine aynı mahkemece, aynı suçtan yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Farisoğulları ve Güven’e yargılandıkları davada verilen cezalar, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onanmıştı.

TBMM Genel Kurulunda, HDP’li Güven ve Farisoğulları hakkında mahkeme tarafından verilen, kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak bilgiye sunulmuştu.

HDP’li Musa Farisoğulları böyle gözaltına alındı

Genel Kurulda okunan tezkerelerin ardından Güven ve Farisoğulları’nın milletvekilliği düşmüştü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin