Vicdan susturuluyor!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

AKP rejimi, toplumun vicdanı olan İnsan Hakları Savunucusu ve HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu da susturmaya hazırlanıyor. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, bir haberi paylaştığı için Gergerlioğlu’na ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını geçtiğimiz ay sonunda onamıştı. Gergerlioğlu hakkında verilen karar için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) itiraz etti. Ancak iktidarın acelesi var!

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, dün yaptığı açıklamada, Gergerlioğlu’nun AYM’ye tedbir başvurusu yaptığını ve bunun reddedildiğini söyledi. Şentop, “Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvurunun sonucunu beklemek söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.

O KARARIN OKUNMASI YENİ BİR SKANDAL OLUR

Ömer Faruk Gergerlioğlu, söz konusu açıklamalara sosyal medya hesabından tepki gösterdi: “TBMM Başkanı Mustafa Şentop! Demokrasi, milletin iradesi ve anayasaya uymalıdır. Hakkımdaki uyduruk cezanın TBMM’de okunması Türkiye’ye geri adım attıran yeni bir skandal olur. Gördüğüm, milyonlarca kişinin vicdanının bu zulmü kabul etmeyeceğidir. Millete inanıyorum, vekiliyim,” ifadelerini kullandı.

Söz konusu mahkumiyet kararı Meclis’te okunduktan sonra vekilliği düşecek olan Gergerlioğlu, ardından cezaevine gönderilecek. Gergerlioğlu, önceki akşam katıldığı bir programda ise herkesten ‘helallik’ istedi.

İnsan Hakları Savunucusu ve HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, adını Türkiye’nin demokrasi ve hukuk tarihine yazdırdı. Siyasi bir davada mahkumiyet kararı verilen Gergerlioğlu, Anayasa’ya uyulmazsa cezaevine gönderilecek.

KHK Akademi, Gergerlioğlu ile ilgili Zoom üzerinden özel yayın yaptı. Her ilden bir kişi bir dakikalık sürede Ömer Faruk Gergerlioğlu ile ilgili düşüncelerini dile getirdi. Katılımcılar, Gergerlioğlu’nun insan hakları konusunda yaptıklarını anlattı. Hedefin Gergerlioğlu’nun şahsı değil, savunduğu değerler olduğu vurgulandı. İktidarın ‘zulme dur’ diyenleri, adalet isteyenleri, barış talep edenleri düşman olarak tanımladığı aktarıldı. İktidarın duyulmasını istemediği şeyleri dile getirdiği için Gergerlioğlu’nun hedef alındığı belirtildi.

ASLA YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Programda zaman zaman duygusal anlar da yaşandı. Bazı katılımcıların gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Katılımcıların, “Asla yalnız değilsiniz. Sizinle birlikte yürümek şerefti. Bu süreçte gerçek bir milletvekilinin nasıl olması gerektiğini sizinle gördük. İnsanların korkarak sustuğu bir dönemde, Meclis kürsüsünden bu zulmü yapanların yüzlerine haykırdınız. Fark gözetmeksizin herkesin derdine koştunuz. Adam kaçırmaları, çıplak arama skandallarını yüzlerine haykırdınız.” sözlerine Gergerlioğlu, “Sağ olun. Ben vazifemi yapıyorum. Ben milletin vekiliyim.” diyerek karşılık verdi.

GECİKMEK İSTEMİYORLAR, MUHTEMELEN TUTUKLANACAĞIM

KHK’lı katılımcıların, “Siz bugüne kadar sürekli bizim için koştunuz, sesimiz oldunuz. Biz sizi çok yorduk. Biz sizin için ne yapabiliriz?” sorusu üzerine ise Ömer Faruk Gergerlioğlu şunları söyledi: “Muhtemelen salı günü (bugün) bu karar okunacak. Gecikmek istemiyorlar. Ellerine bir fırsat geçmiş. Çok tepki duydukları bir milletvekilini alt etmek istiyorlar. Acele ediyorlar. Ve salı günü muhtemelen bu kararı okuyup beni cezaevine gönderecekler.”

BANA MİLLETVEKİLLİĞİNİ HALK VERDİ

“Büyük bir mücadele verdik. Son yılların en büyük insan hakları meselesi KHK’larla ilgiliydi. Ağır insan hakları yaşandı. Sivil ölüme terk edildi insanlar. Bir ihlali giderebildiğimiz aman dünyalar bizim oluyordu. Bunlar bizi motive etti. Bu milletvekilliğini bana bu zalimler vermedi; halk verdi. Ben işimin hakkını vermeye çalıştım. Bu iş burada bitmez. KHK’Yla beni uzman doktorluğumdan attılar. En tartışmalı zamanlarda ‘barış’ istediğim için suçlandım. Bunun bedelini ödüyorum.”

ÇIPLAK ARAMA VE İNSAN KAÇIRMA SKANDALLARINI O DUYURDU

“Çıplak arama zulmünüze boyun eğmeyeceğiz dedik. Neye mal olursa olsun ben hakkı hakikati söylemeye devam edeceğim. Belki bir müddet aranızda bulunmayacağım. Ama benim istediğim bu mücadelenin yerde kalmaması. Bütün arkadaşlarımızın çok vasıflı insan hakları mücadelecisi haline geldiğini görüyorum. Türkiye’nin dört bir tarafında kalbi bizimle atan arkadaşımız şimdi kulağını kabartmış bizleri dinliyor. Bununla iftihar ediyorum. Benim yapmaya çalıştığım şey bir insan hakları hareketiydi. Bu iktidara rağmen bu topluma iyilikler yapmaya devam edeceğiz.”

HAKKINIZI HELAL EDİN, BENDEN YANA HELAL OLSUN

“Hakkınızı helal edin. Benden yana helal olsun. Ben her zaman ‘Nereden inceldiyse oradan kopsun’ dedim. Ben vazifemi yapabildim mi diye düşünüyorum. Takdir böyleymiş. Benim için rahat. Sizden temennim bu mücadeleyi çok daha yüksek bir yere ulaştırmanız. Şu anki yaptıklarımızdan çok çok daha fazlasını yapabiliriz.”

NE OLMUŞTU?

https://www.tr724.com/gergerlioglu-kararinin-hukuki-degerlendirmesi-kisiye-ozel-adalet/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin