MHP infaz yasa teklifinin aynen yasalaşmasını istedi, HDP itiraz etti!

MHP, TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifinin komisyona geldiği haliyle yasalaşmasını isterken HDP yasa teklifinin mevcut haline itiraz etti.

TBMM Anayasa Komisyonu, AKP ve MHP’nin hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifini görüşmek üzere toplandı.

Siyasi tutukluları kapsam dışı bıraktığı için tartışmalara yol açan infaz düzenlemesi Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülüyor. Komisyonda konuşan HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, salgının neden olduğu risk ve tehditlere değinerek, teklifin insanların yaşam hakkını koruyacak bir düzenleme olmadığına dikkat çekti. Başaran, “İnfaz yasasını iyice karmaşıklaştıran, infaz yasasında suçlar arasındaki eşitsizliği arttıran bir düzenlemeyle karşı karşıyayız.” dedi.

YASA TEKLİFİ SALI GÜNÜ GENEL KURULA GELECEK

MHP ise kanun teklifinin komisyona geldiği haliyle yasalaşmasını isterken TBMM Başkanlığı’na sunulan tartışmalı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi gelecek Salı Genel Kurul’da görüşülecek.

70 maddelik Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Genel Kurul öncesinde Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülüyor.

İnfaz indirimi ile kalıcı ve denetimli serbestlik süresinin artmasıyla ilgili geçici düzenleme içeren AKP ve MHP’nin hazırladığı teklifin görüşmeleri, koronavirüs önlemleri kapsamonda Meclis’in en büyük komisyon salonu olan Plan Bütçe Komisyonu Salonu’nda yapılıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin