MGK bitti, beklenen açıklama: IKBY vakit varken referandumdan vazgeçmeye çağrılmıştır

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna 3 gün kala toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) sona erdi. AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan MGK’da alınan tavsiye kararında “Kuzey Irak’taki referandum gayrı meşrudur ve kabul edilemez” dendi. MGK’nın ardından Bakanlar Kurulu toplanacak ve Irak tezkeresi görüşmeleri yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda yapılacak.

MGK’da alınan kararda şu ifadelere yer verildi:

“İç ve dış güvenlik meseleleri ele alındı. Ülkenin milli güvenliğini tehdit eden tüm terör örgütlerine yönelik tedbirler gözden geçirildi. Türkiye’nin milli güvenliğini doğrudan tehdit eden bu adım Irak’ın toprak bütünlüğü ve bölgenin istikrarı için vahim bir yanlış olduğu vurgulanmıştır. IKBY vakit varken referandumdan vazgeçmeye çağrılmıştır. Görüşmeler yoluyla ve anayasal çerçevede Türkiye’nin çözüm için elinden geleni yapacağı vurgulanmıştır.

Kuzeyiyle birlikte tüm Irak’ın çoğulcu yapısının ancak ülkenin toprak bütünlüğüyle korunabileceği belirtilmiştir. Türkiye’nin yanı sıra BM Güvenlik Konseyi ve Irak’ın kabul etmediği bu yanlışta ısrar edildiği takdirde vahim sonuçların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu vurgulanmıştır. Tüm ikazlarımıza rağmen yapılması halinde Türkiye ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan hakkını saklı tutar.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin