Mevlüt Çavuşoğlu: Taliban’la değişik kanallardan iletişimimiz var

Çavuşoğlu
Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kabil’e girmeden önce Taliban’ın siyasi kanadını Türkiye’ye davet ettiklerini söyledi. Çavuşoğlu, değişik kanallarla iletişim halinde oldukları Taliban’ı tanıyıp tanımama konusunda uluslararası toplumla birlikte hareket edeceklerini anlattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile düzenlediği ortak basın toplantısı öncesinde gazetecilerin Afganistan’daki duruma ilişkin sorularını cevapladı.

“Taliban ile temas nasıl sağlanıyor, Taliban temsilcileri ile görüşme söz konusu mu?” sorusu üzerine, Kabil’e girmeden önce Taliban’ın siyasi kanadını Türkiye’ye davet ettiklerini bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyon programında, Taliban temsilcileriyle görüşebileceğini söylediğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Değişik kanallardan iletişimimiz var. Gerek Kabil gerek Doha üzerinden temaslarımız var, olması da lazım. Şu anda Dr. Abdullah, Hikmetyar ve eski Devlet Başkan Karzai ile diğerlerinin içinde olduğu komisyon hükümet kurmak için görüşmeye başladı. Esas öncelikleri o şimdi. ‘Kapsayıcı bir hükümet kuracağız’ diyorlar. Gerçekten kapsayıcı bir hükümet kurulacak mı kurulmayacak mı bunu görmemiz lazım. Uluslararası toplumla birlikte hareket edeceğiz. Vereceğimiz mesajlar da atacağımız adımlar da koordine edilecek. Cuma günü NATO Dışişleri Bakanları toplantısı olacak. Uluslararası toplumla birlikte koordine edip birlikte hareket etmemiz lazım. Şu anda önceden bir karar vermek doğru olmaz.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin