Mevlüt Çavuşoğlu: Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek

Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mayıs ayı başında bir heyetin Mısır’a gideceğini açıkladı. NTV’de katıldığı bir programda konuşan Çavuşoğlu, ilişkilerin en gergin olduğu dönemde “Mısır halkı bizim kardeşimizdir.” dediklerini hatırlattı.

Siyaset ve diplomaside bazen kırgınlıklar olabileceğini ancak ortak niyet konulduktan sonra daha ilişkilerin daha kolay ilerleyeceğini belirtenÇavuşoğlu, “Mısır bölgemiz için de önemli bir ülke. Mısır’ın istikrarı, ekonomik kalkınması herkes için faydalıdır. Mayıs başında Türkiye’den bir heyet Mısır’a gidecek. Bakan yardımcıları düzeyinde bir görüşme olacak.” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, heyetin bakan yardımcıları düzeyinde olacağını, daha sonra kendisinin Mısırlı mevkidaşıyla görüşebileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, Yunanistan’la yaşanan gerilime de değinerek, “Yunanistan’la tüm sorunlarımızı konuşmaya hazırız. Dendias’ın ziyareti memnuniyet verici. Samimi bir görüşme olacak” dedi.

ABD, YAZILI BİLDİRİM YAPMADI

Karadeniz’deki gerilimi ve ABD’nin ‘gemi’ kararını da değerlendiren Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “Eğer gemiler bugün geçmezse, 15 gün önceden bildirim süreci tekrar başlamış olur. ABD sözlü olarak dün bize ulaşarak geçişleri iptal ettiğini söyledi, yazılı bildirim gelmedi. Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasında taraf tutmuyor. İkisinin arasındaki krizlerin sorumlusu Türkiye değildir. Türkiye, hem kıyıdaş hem de kıyıdaş olmayan ülkeler için Montrö’yü harfiyen uyguluyor. Rusya’nın veya herhangi bir ülkenin bundan endişesi olmaması lazım.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin