Mersin’de ırkçı saldırı: Erbil’den gelen Kürt aile taşlı saldırıya uğradı

Irak’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’den Mersin’e gelen Kürt aile, 3 kişilik ırkçı bir grubun taşlı saldırısına uğradı. Saldırıda bulunan kişilerin bozkurt işareti yaptığı belirtilirken olayda biri ağır, 2 kişi yaralandı.

Yaralılar, olay yerine çağrılan ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Saldırı sonrasında olay yerinden kaçan grubun gözaltına alınıp, alınmadığı konusunda bir bilgi alınmazken, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre, görgü tanığı olan ve olaya müdahale eden Cihan Kutluk şunları söyledi:

“Adama ve 12-13 yaşlarındaki erkek çocuğuna taşlarla saldırdılar ve taşlarla kafalarına vurdular. Adam bariyerlere doğru savrularak bayıldı. Adamı uçurumdan atmaya çalıştılar. Yol verme kavgası olarak yansıtılabilir ama gerçekte öyle değildi.

“Bozkurt işareti yapıp, Kürtlere küfür edince ırkçı bir saldırı olduğunu anladım. 5 dakika boyunca Kürtlere küfürler savurdular. Adamı alarak cipine bindirdim ve jandarma noktasına ulaştırdım. Sonra da ambulansı çağırarak hastaneye ulaştırdık.”

Kutluk’un jandarmadaki ifadesi

Cihan Kutluk, olayın ardından Tekeli Jandarma Karakolu’na giderek ifade de verdi. Kutluk’un ifadesi şöyle:

“13.05.2021 günü saat 16.00 sıralarında kendime ait aracım ile Adana ilinden cenazem olması dolayısıyla Antalya’ya seyahat etmekteydim. Mersin ili Bozyazı ilçesine bağlı Gözsüzce Mahallesi Sırtlan mevkiine geldiğim anda virajlı yollarda trafiğin durduğunu gördüm. Neden durduğunu anlamak için araçtan indim ve o esnada yabancı plakalı beyaz bir jipin en önde durduğunu ve birkaç kişinin kavga ettiğini gördüm.

“Kavgayı ayırmak maksadı ile yanlarına gittiğimde 01 YG 428 plakalı siyah Honda Civic marka aracın beyaz jipin önünde durduğunu ve siyah araçtan inen 3 şahsın beyaz jipin sürücüsünü ailesinin yanında öldüresiye dövdüklerini gördüm. Aralamaya çalışsak da başarılı olamadık. Beyaz jipin sahibi olan yabancı şahsı, eşini ve çocuklarını da tartakladıklarını gördüm.

“Taşla vurdu”

“01 YG 428 plakalı siyah araçta yolcu olarak bulunan isminin sonradan Mehmet Fatih Oflaz olduğunu öğrendiğim şahıs eline büyükçe bir taş alarak beyaz jipin sürücüsünün kafasına ve yüzüne 4 kere vurdu. İlk vuruşlarında şahıs dengesini kaybederek yol kenarında bulunan bariyerlere doğru devrildi.

“Bariyerlerden uçuruma doğru atmaya çalıştılar. Son vuruşunda şahıs bayılarak yere yığıldı. Yerde baygın olarak yattığı halde vurmaya devam ettiler. Şahsın ağzından, burnundan ve kafasından sürekli kan geliyordu.

“Kürtleri tehdit etti”

“Daha sonra çevredekilerin ‘öldü yeter’ diye bağırmalarından sonra şahsı yerde baygın bir şekilde bırakarak araçlarına doğru yöneldiler. Araca binecekleri esnada Mehmet Fatih Oflaz isimli şahıs geriye doğru geriye dönerek, ‘Bu olaya şahit edeni ileride bekliyor olacağım ve öldüreceğim. Kim bu olaya şahitlik yaparsa… Size burayı dar edeceğim. … Kürtleri’ diye tehditler savurdu.

“Daha sonra baygın şahsı kendi çabalarımla kendi araçlarına bindirerek Tekeli Jandarma Karakolu’na yakın olan Aytemiz isimli petrole getirdim ve jandarma ekiplerine haber verdim. Olay yerini ve anı kendime ait telefonla çekmiş olduğum videoyu kendi rızam ve isteğim doğrultusunda tahkikata eklenmek üzere Tekeli Jandarma Karakolu Komutanlığı ekiplerine teslim ediyorum. Benim bu olayla ilgili olarak görgü ve bilgilerin bunlardan ibarettir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin