Merkez Bankası’ndan BOTAŞ’a rekor dolar satışı

Merkez Bankası, kasım ayında BOTAŞ’a 2 milyar 226 milyon dolarlık döviz satışı yaparak rekor kırdı.

Ekonomistler, bu satıştan önce 2021’de yalnızca iki kez BOTAŞ’a döviz satışı yapan Merkez Bankası’nın mevcut döviz rezervinin eksi 47 milyar dolar olduğunu kaydetmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası aylık döviz alım ve satım tutarlarını açıkladı. Merkez Bankası, kasım ayında BOTAŞ’a 2,2 milyar dolarlık rekor seviyede dolar sattı. TCMB 2021 yılında BOTAŞ’a sadece Haziran’da 269 milyon dolarlık ve Ekim’de 258 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleştirmişti. TCMB’nin BOTAŞ’a 2015-2020 yılı arasında toplam döviz satışı ise 45 milyar doları bulmuştu.

TCMB’nin aylık döviz alım-satım tutarları verisine göre, 2021’in Ocak ayında 6 yılın ardından ilk kez BOTAŞ’a döviz satışı gerçekleşmemişti. Merkez Bankası, Aralık 2014 tarihinden bu yana BOTAŞ’a döviz satışı gerçekleştiriyordu.

2020 yılında hızla azalan rezervleriyle gündeme gelen TCMB, Naci Ağbal’ın yönetime geçmesinin ardından rezervleri artırma stratejisine öncelik vermişti. Başkan Ağbal Aralık ayında ilk kez kameraların karşısına geçtiği Para ve Kur Politikası metninin sunumunda BOTAŞ’a döviz satışlarının azaltılacağı sinyalini vermiş, açıkladığı 2021 Para ve Kur Politikası metninde belirtilmişti.

Metinde, “Enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TCMB tarafından piyasa koşullarına göre doğrudan karşılanabilecektir. Bu kapsamda piyasa şartları elverdiği sürece döviz satım tutarı kademeli olarak azaltılabilecektir.” ifadeleri kullanılmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin