Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını artırdı

Merkez Bankası yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 2 puan daha artırdı. Peki yeni düzenleme ne anlama geliyor? Söz konusu kararı 1 Temmuz’da alınan zorunlu karşılık kararının devamı olarak yorumlayan da var, 23 Eylül’deki PPK’da faiz indirimine hazırlık olarak yorumlayan da… MB’nın brüt rezervlerinin 128 milyar dolara çıkarmak için zorunluk karşılıkların artırıldığını söyleyenler de az değil… Söz konusu düzenlemenin kurda mevcut fiyatlamalara etkisi olmaması dikkat çekti.

Merkez Bankası, yabancı para mevduat ve kıymetli maden depo hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı. Vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 21’den yüzde 23’e yükseldi. 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli döviz hesaplarında zorunlu karşılık oranı ise yüzde 15’ten yüzde 17’ye çıktı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni oranlar 17 Eylül’de yürürlüğe girecek. Yapılan değişikliğin zorunlu karşılıklarda bulunan tutarlarda ne kadar değişiklik meydana geleceğine dair TCMB’den henüz açıklama yapılmadı.

DÜZENLEMENİN DÖVİZ KURUNA ETKİSİ OLMADI

Düzenleme ile Merkez Bankası hem rezervlerini artırmayı hem de bankaların döviz tutmasının maliyetini artırmayı hedefliyor. Söz konusu düzenlemenin kurda mevcut fiyatlamalara etkisi olmadı. Dolar/TL’de 8,44-8,45 seviyesindeki işlemler devam ediyor.

Merkez Bankası, 1 Temmuz’da da Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkanı azami oranını yüzde 20’den yüzde 10’a düşürmüş, döviz cinsinden mevduat ve katılım fonuna uygulanan zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırmıştı.

Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervleri 3 Eylül 2021 itibarıyla, bir önceki haftaya göre 1 milyar 406 milyon dolar artış ile 27 milyar 856 milyon dolara yükseldi. Brüt döviz rezervleri 91 milyon dolar artış gösterirken, toplam rezervler 118 milyar 264 milyon dolardan 119 milyar 198 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Zorunlu karşılıkların artırılmasıyla brüt rezervin 123 milyar dolar civarına çıkması bekleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin