Merkel mülteci anlaşmasının detaylarını anlattı: İade, yerinde destek…

Göçü engellemek ve Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılarla ilgili projeleri desteklemek amacıyla ikinci kez 3 milyar euro vereceklerini teyit eden Almanya Başbakanı Angela Merkel , bu paranın proje bazında ödeneceğini duyurdu söyledi.

AB liderler zirvesi sonrasında basın toplantısı düzenleyen Merkel, “Türkiye- AB anlaşmasını tüm yönleriyle uygulamak istiyoruz. En nihayet burada verilen önemli bir sinyaldir, Türkiye’ye ikinci 3 milyar euro’yu gönderme kararı almamız. Elbette projelere bağlı olarak. Sığınmacıların bakımı için… Ve Türkiye bu konuda olağanüstü işler yapıyor.” dedi.

Genel olarak Avrupa ülkelerine yönelik göç sorunuyla ilgili olarak bir uzlaşıya vardıklarını aktaran Merkel, AB üyesi ülkelerin görüş farklılıkları göz önünde bulundurulduğunda bunun doğru yönde atılmış önemli bir adım olduğunu savundu.

Kayıtlı mülteciler iade edilecek

Merkel, aldıkları kararlar doğrultusunda Almanya-Avusturya sınırında durdurulan sığınmacıların, daha önce Yunanistan ya da İspanya’da kayıt altına alınmış olmaları durumunda bu ülkelere gönderileceklerini, bunun karşılığında da bu ülkelere yardım edileceğini duyurdu.
Sığınmacıların Avrupa’ya ilk ayak bastığı ülkeler arasında İspanya ve Yunanistan’ın yanı sıra İtalya da bulunuyor. Ancak İtalya ile benzeri bir uzlaşmaya henüz varılmadı.

Komşu ülkelerle anlaşmaya gidilecek

Benzer anlaşmaların Almanya’nın komşu ülkeleriyle de yapılacağını belirten Merkel, “Göç konusu sadece tek tek her bir üye ülke için değil, tüm Avrupa için önemli bir sınav” vurgusu yaptı.

Libya sahilleri açıklarında insan kaçakçılarına karşı mücadele amacıyla yürütülen Sofia misyonunu desteklemeyi sürdüreceklerini ve Afrika ülkelerine yardım amacıyla oluşturulan fona 500 milyon euro daha fazla vereceklerini belirten Merkel, şöyle konuştu: “Sığınmacıların geldikleri ülkelerdeki sorunları da ele alacaklarını, bu bağlamda Libya ve Fas’ı daha yoğun şekilde destekleyeceklerini açıkladı. Yaşadışı göçün önlenmesi için daha fazla yatırım yapacaklarını sözlerine ekledi. Almanya Başbakanı, ortak bir sığınmacı sisteminin oluşturulabilmesi için henüz yapılacak çok iş olduğu, ancak sağlam bir çerçeve anlaşmasına varıldığı görüşünü dile getirdi. AB Konsey Başkanı Donald Tusk ise “Henüz bir başarıdan bahsetmek için çok erken. AB Konseyi’nde bir anlaşmaya vardık ama bu görevimizin en kolay kısmı. Asıl zor kısım, kararları sahada uygulamaya başladığımız zaman ortaya çıkacak.”

AB liderlerinin vardığı uzlaşmaya göre denizden kurtarılan sığınmacıların üye ülkelerde oluşturulacak ‘kontrol merkezlerine’ gönderilmesi öngörülüyor. Gönüllülük ilkesiyle oluşturulacak bu kontrol merkezleri ile Akdeniz üzerinden gelen sığınmacıların gittiği İtalya gibi ülkelerin yükünün hafifletilmesi hedefleniyor. Ancak bu kontrol merkezlerinin nerede kurulmasının planlandığı konusunda bilgi verilmedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin