Mehmet Tüm: 15 Temmuz’da 200 bin silah kayboldu! Sevda Noyan’ın açıklamalarını asla hafife almayın!

50 kişiyi öldürmeye yetecek silah donanımına sahip olduklarını belirterek komşularıyla ilgili ölüm listesi yaptığını gülerek anlatan Sevda Noyan’ın konuşması üzerine 15 Temmuz’dan sonra kaybolan 200 bin silah yeniden gündeme geldi. 15 Temmuz’dan sonra 200 bin adet silahın ortadan kaybolduğunu söyleyen 25 ve 26 Dönem CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Sevda Noyan’ın açıklamalarının hafife alınmaması gerektiğini kaydetti.

Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu programda bir ölüm listesi hazırladığını ve ailesinin en az 50 kişiyi öldürmeye hazır olduğunu belirten Sevda Noyan 15 Temmuz’un kursaklarında kaldığını söylemişti. Noyan, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk… Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın; bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda çok donanımlıyız maddi ve manevi olarak. Liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede, onu söyleyeyim. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır.” demişti.

25 ve 26 Dönem CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, ‘‘Sevda Noyan’ın bu açıklamalarını asla hafife almayın. Neden mi? Gelin, şimdi size 15 Temmuz’dan sonra kaybolan tam 200 bin adet silahın hikayesini anlatayım.’’ dedi.


TRAKTÖR SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜREN MUSTAFA DANIŞ: ‘‘SİLAHI O GECE POLİSTEN ALDIM’’

15 Temmuz’dan sonra kaybedilen 200 bin silahın akıbetini sosyal medyadan anlatan 25 ve 26 Dönem CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm şu paylaşımda bulundu: ‘‘Hikâye bir cinayetle başlıyor. Ankara’da 2016 yılında Mustafa Maraş, bir traktör sürücüsünü öldürdü. Cinayette seri atış yapabilen MP5 kullanıldı. Katil savunmasında, “Silahı 15 Temmuz darbe gecesi Ankara Emniyeti’nin önünde dağıtmışlardı” dedi.’’


Ankara’da Mustafa Maraş’ın tartıştığı traktör sürücüsünü seri atış yapabilen MP-5 kullanarak öldürmesinden sonra cinayetle ilgili araştırma yaptığını ifade eden Mehmet Tüm, ‘‘Ben bu cinayetten sonra milletvekili olarak Ankara Valiliği ve Emniyet Müdürlüğünü aradığımda bana çelişki yanıtlar verildiği için konuyu derhal araştırmaya karar verdim. İlk işim İçişleri Bakanlığının silahlanma raporlarını okumak oldu.’’


‘‘SON 5 YILDA, TÜRKİYE TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ ŞEKİLDE RUHSATSIZ SİLAH SATIŞI YAPILDI’’

İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde 2016 yılında 107 bin 628 adet silahın kaybolduğunu yazdığına dikkat çeken Mehmet Tüm şöyle devam etti:

‘‘İçişlerinin Bakanlığı’nın resmi raporlarında ve internet sitesinde 2014 yılında 14 bin 682 silahın kaybolduğu, 2016 yılı içinse tam 107 bin 628 silahın kaybolduğu yazıyordu. Bu rakamlar bizim değil, bakanlığın rakamları! Aradaki bu devasa farkı hemen İçişleri Bakanlığı’na sordum. Bakanlığın resmi twitter adresinde verdiği yanıt ise tam bir komediydi. “Madem bu silahlar 73 yıldır kayıp, o halde neden 2014 rakamlarına bu sayıyı yazmadınız” soruma ise tabi ki yanıt veremediler.

Kayıp silah konusu yazılı ve görsel medyada onlarca kez haber oldu. Ancak hiçbir yetkili konuya ilişkin net bir şey söylemedi. Durun, daha bitmedi! Kayıp silahların bir şekilde legalleştirilmesi veya en azından “devlet envanterinden kaybolmamış” gibi gösterilmesi gerekiyordu. Bunun için de altın formül hazırdı: Ruhsatsız silah satışına göz yummak, hatta silahlanmayı teşvik etmek! Son 5 yılda, Türkiye tarihinde görülmemiş şekilde ruhsatsız silah satışı yapıldı. Milyonlarca silah, hiçbir kısıtlama olmaksızın satıldı. Öyle ki, facebook gibi sitelerden bile (satışı yasak otomatik tüfek dahil) online silah satışı yapıldı! Bunlarla yüzlerce cinayet işlendi.’’


‘‘KAYIP ÇALINTI SİLAH SAYISINDA  YÜZDE 720’LİK ARTIŞIN SEBEBİ NEDİR?

AKP hükümeti tarafından kayıp ve çalıntı silahlarla ilgili ciddi bir çalışma yapmadığına işaret eden Mehmet Tüm paylaşımını şöyle tamamladı:

‘‘Hükûmet bireysel silahlanma, ruhsatsız silah, kayıp ve çalıntı silahlarla ilgili bugüne dek etkili hiçbir adım atmadı. CHP olarak verdiğimiz tüm araştırma önergeleri AKP’li vekillerin oylarıyla hızlıca reddedildi. Bu silahlarla binlerce kadın cinayeti işlendi, işlenmeye de devam ediyor. Ve şimdi de Sevda Noyan gibi yazar olduğu iddia edilen ne idüğü belirsiz tipler insanlık dışı şekilde tehditler savuruyor. Şimdi buradan tekrar ve defaten soruyorum: Sn. @suleymansoylu: Kayıp çalıntı silah sayısında %720’lik artışın sebebi nedir? Bu silahların nerede ve kimlerde bulunduğuna dair bir çalışmanız var mı? Noyan gibi kişiler bu silahları nereden temin etti?’’

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin