MB’nin yeni başkanına ‘intihal’ suçlaması

TCMB'nin yeni Başkanı Murat Uysal'ın tez danışmanının Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın tez danışmanıyla aynı olması dikkat çekti.

Bir gece yarısı kararnamasiyle Merkez Bankası Başkanlığı’na getirilen Murat Uysal’ın 2001 yılında yazdığı yüksek lisans tezinin ‘çalıntı’ olduğu iddia edildi. İddiaya göre Uysal, yazdığı tezde üç farklı çalışmadan intihal yapmış.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın haftasonunda mevcut başkan Murat Çetinkaya’yı bir gece yarısı kararnamesi ile görevden alarak Merkez Bankası (MB) başkanlığı görevine atadığı Murat Uysal’ın 2001 yılında Marmara Üniversitesi’nde yazdığı tezde üç farklı çalışmadan intihal yaptığı ileri sürüldü. TCMB’den Ferya Kadıoğlu, Nilüfer Özdemir ve Gökhan Yılmaz’ın 2000 yılında yazdığı bir raporda yer alan ifadelerin birebir kopyasının Uysal’ın yüksek lisans tezinde aynen kullandığı görülüyor

KOPYALA YAPIŞTIR TEZ!

Murat Uysal’ın ‘Enflasyon hedeflemesi: Dünya’da ve Türkiye’deki uygulamaları’ başlıklı tezinin ‘İngilizce özet’ kısmı incelendiğinde, Frederic S. Mishkin’in Mart 2000’de yayınladığı ‘Gelişmekte olan ülkelerde enflasyon hedeflemesi’ makalesinden ve ayrıca Melike Altınkemer’in Mart 2001’de yayınlanan ‘Dalgalı krizi nasıl idare ettiler: Kore, Meksika ve Brezilya’dan örnekler’ makalesinden intihal yapıldığı görülüyor.

TEZ DANIŞMANI BERAT ALBAYRAK’LA AYNI!

Bu arada Uysal’ın tez danışmanının, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘Elektrik Enerjisi Üretiminde Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Finansmanı’ başlıklı doktora tezindeki danışmanı Prof. Dr. Erişah Arıcan olması da dikkat çekici.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin