Mansur Yavaş ‘Martın sonu bahar’ şarkısıyla kutladı, Özhaseki kayboldu

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı Millet İttifakı adayı olarak kazanan Mansur Yavaş, 25 yıl sonra mührü Milli Görüş ve AKP başkanlarından aldı. Mansur Yavaş, yüzde 50,9’luk oy oranı ile yaklaşık 1 milyon 659 bin seçmenin oyunu alarak başkan seçilmiş oldu.

ZAFER KAZANMADIK, ÇÜNKÜ KARŞIMIZDAKİLER DÜŞMAN DEĞİL!

Teşekkür konuşması yaparak seçmene mesajını yineleyen Mansur Yavaş, “Sevgili Ankaralılar, doğup büyüdüğüm Cumhuriyetimizin başkenti Ankara’yı bir 5 yıllığına yönetme fırsatına bana verdiniz. İnşallah bundan sonra Ankara’ya huzur ve bereketi hep birlikte hakim kılacağız. Biz asla zafer kazandığımızı kabul etmiyoruz. Çünkü karşımızdakileri düşman görmüyoruz. Biz 6 milyon Ankaralı’yı hep birlikte kucaklayarak kardeşce yönetmeye talibiz. Hepinize saygılarımı sunuyorum.” dedi.

YÜZDE 50,9’LUK OY ORANI İLE 1 MİLYON 659 BİN ANKARALI’NIN OYUNU ALDI

Yavaş, sosyal medyadaki bu sözlü mesajıyla birlikte partilelerle seçim sonuçlarını öğrendiği anların kayıtlarını ve CHP’deki görüntüleri paylaştı. Resmi olmayan sonuçlara göre Mansur Yavaş, yüzde 50,9’luk o oranı ile 1 milyon 659 bin 503 seçmenin oyunu aldı.

Yavaş 2014 yerel seçimlerinde resmi verilere göre, 1 milyon 383 bin 786 oy almıştı. Yavaş’ın kazanmasına rağmen gece yarısında dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala ve eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek eliyle müdahale edildiği ortaya çıkmış, ancak itirazlara rağmen YSK seçim sonuçlarını değiştirmemişti.

Gökçek’in 2014 seçimlerinde 1 milyon 415 bin 973 oy ile yüzde 44,9’da kaldığı ilan edilmişti. Yavaş bu seçimlerde Gökçek’in oy oranına yüzde 6’lık fark attı. İlaveten 278 bin fazla oy almış oldu.

ÖZHAKESİ BALKONA ÇIKAMADI; MESAJ DA PAYLAŞAMADI

Cumhur İttifakı adayı AKP’li Mehmet Özhaseki ise yüzde 47,1’lik oy oranı ile 1 milyon 535 bin 756 oy aldı. Özhaseki, twitterdan 15 saat attığı mesajı dışında sosyal medya ve medya kanallarından bir açıklama yapmadı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın balkon konuşmasında da AKP Genel Merkezi’ndeki balkonda yer almadı.

Özhaseki, akşam 21 sularında geçtiği son mesajında ‘yarışı önde tamamlıyoruz’ paylaşımında bulunmuştu.

Özhaseki akşam saatlerinde açıklama yaptı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki seçim sonuçlarına ilişkin 17.30 sularında partisinin önünde açıklama yaptı. Özhaseki, “Ankara’da da binlerce sandıkta çok net, bariz hatalar var. Öyle söyleyelim artık. Onların düzeltilmesi tek amacımız. İlle de sonuç değişsin, biz almak istiyoruz diye gayretimiz yok. Sadece milletin iradesinin doğru bir şekilde tecelli etmesini arzu ediyoruz. Doğrunun peşindeyiz.” dedi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin