Mansur Yavaş: Gökçek, AnkaPark’a 750 değil 801 milyon dolar harcamış

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, “Melih Gökçek’in AnkaPark’ının maliyetini 750 milyon dolarak söylemiştim özür dilerim 801 milyon dolarmış” dedi. Yavaş, yine Gökçek döneminde heykellere de 1.5 katrilyon harcandığını söyledi.

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sorularını cevaplayan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, “Melih Gökçek’in AnkaPark’ının maliyetini 750 milyon dolarak söylemiştim özür dilerim 801 milyon dolarmış” ifadelerini kullandı.

Ankara’nın 100. yılı için anıt planladıklarını, bunun için bütçeye 1.5 milyon lira para konulduğunu söyledi. Kendisine, “Heykel belediyeciliği” şeklinde eleştiri geldiğini kaydeden Yavaş, “Bunların heykellere verdiği parayı çıkarttım; 1.5 katrilyon” dedi.

Yavaş’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

”AnkaPark’ın tedbir kararının süresi bitti. Kapandığında pandemi yoktu. Süre bittiği zaman ihtarı çektik. Burayı bıraktırdık. Orası çürüyor. Gittim tespit yaptırdım. Dışarda 111 milyon lira zararı var. Tahliye etmek istedik ama şahıs dava açtı. 6 katrilyonluk mal var orada.

Dosyada 111 milyon lira gerçekleşmiş bir zarar var. En az 30 tane kablo hırsızlığını mahkemeye verdik. Belediye işçileri dışarda bekliyor hırsızları yakalamak için. Bize teslim edilmiyor. Mahkemesi 13 Eylül’de. Bugün Beyefendi tweet atmış Mansur Yavaş batırdı diye.

“GÖKÇEK DAHA ÖNCE SÜREKLİ DEĞİŞİK FİYATLAR VERMİŞ”

AnkaPark’ın maliyeti 750 milyon dolar demiştim hata yapmışım 801 milyon dolar oraya gömülmüş. Melih Gökçek daha önce sürekli değişik fiyatlar vermiş. Bu para Ankaralıların parası. Çin’deki bütün fabrikalar devletin. Parasını yatırınca her belgeyi veriyorlar. O tarihte alınan oyuncakların dinozorların fiyatını öğrenebilirsiniz.

Bunların detaylı olarak Ankara halkının öğrenmesi için ne alınmış bunların hepsini Ankara’nın sanal israf müzesinde görecekler. Bitkiler kaç parayken kaç paraya alınmış. Aletler kaç parayken kaç paraya alınmış. Ankara’nın 100. yılı için anıt yapmayı planlıyoruz. Dediler ki siz heykel belediyesisiniz. Ertesi gün mecliste açıkladım. Bunlar bir buçuk katrilyon heykel için harcamışlar. Bütün bunlar sanal israf müzesinde sergilenecek. Bunları ben neden yapıyorum. Bunları ben de yapmamak için.

Hayvanat Bahçesi ve rekreasyon alanı yapınca 1 milyon 900 metrekarelik bir alan ortaya çıkacak. Anka Park’ı kendi paramız gibi sahip çıkacağız. 15 Eylülde hakim karar verecek. Günlük zarar 1 milyon lira. Dilekçe verdik ters teminat ile bize verin dedik. İşletme sahibi istiyorsa işletsin biz engel olmuyoruz.

“BENİM YÖNETTİĞİM KENTTE KİMSE AÇ KALMAMALI”

Nevzat Bey kendi reklamını yaptı. Çok ağır bir pandemi geçirdik. Her sabah Cumhurbaşkanı ya da bakanlardan açıklanan yasaklara bakıp kimler etkileniyor ve bu insanlara ne yapabilirim baktım. Tüm esnaflara destek oldum. Lokantalar kapalı kaldı uzun süre. En son dükkanları boşalttılar.

Esnafa faydası olsun diye Yemeksepeti gibi bir uygulama başlattık. Bizim sadece Ankara esnafı içindi. Lokantalar kapanınca belediyeye özgeçmiş yağıyor. İnsanlar işlerini kaybetti. Bu sosyal sorumluluk uygulamasıdır. Sadece restoranlar değil yapabileceğim ne varsa. Veresiye defteri uygulaması yaptık. Benim yönettiğim kentte kimse aç kalmamalı. Ben belediyecilikten bunu anlıyorum.”

MANSUR YAVAŞ NE YAPTI?

Altaylı’nın “Mansur Yavaş bugüne kadar ne yaptı?” sorusuna şöyle cevap verdi:

”Ben yaptıklarımı davulla zurna ile ilan etmiyorum, reklam yok. Görevini yaptı diye birisi pankart mı asmalı, saçmalık olarak görüyorum. Ben hangi hizmeti yaparsam, Etimesgut’a kavşak aştık. Açılan pankart bu yol açılmıştır kullanabilirsiniz şeklindeydi.

29 Ağustos’ta açılış yapacağız. Birkaç tanesi bu yıl içinde bitecek. 100’e yakın projemiz var. Astığımız bir pankart daha var. Maliyetleri asıyoruz. Başer, Şaşmaz, Hasköy kavşağı açılacak. Biz aldığımız oya göre değil ihtiyaca göre açıyoruz. Hikmet Özer Cadde Bağlantı Yolu açılacak. Siz belediyesiniz verdiğiniz sözü tutmanız lazım. 4500 konuta birden başlıyoruz 3 bin tanesi Dikmende 500 tanesi Altındağ’da ve dağılıyor. Yaptığımız evler mahalle tipinde. Geri kalanların imar planı hazır. Onlara 20-30 kişilik parseller oluşturup tapularını veriyoruz. 14 bin konut yapıyoruz. Projeleri yaptırmak uzun zaman alabiliyor. Gecikmesinin sebebi budur. Turan Güneş ve Mamak Caddesine köprüler yapıyoruz. İstasyon Caddesi 29 Ekim’e yetişecek.’’

 

1 YORUM

 1. Bugün G7 ile ilgili haberinizde:
  “Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’yi temsilen katılacağı G7 zirvesinde Avrupa Birliği bütçesinden Afganlara verilecek olan insani desteğin 50 milyon Euro’dan 200 milyon Euro’ya artırıldığını duyuracağını belirtti” deniyordu.

  Yukarıdaki haberde de:
  “Mansur Yavaş: Gökçek, AnkaPark’a 750 değil 801 milyon dolar harcamış…” deniyor.

  Matematiğim iyi değil ama anladığım kadarıyla, G7’nin Afganistan’a yapacağı yardımın üç katından fazlasını bizim Gökçek, Ankara’da AnkaPark’a gömmüş.

  Allah hidayet etsin. Hidayet kabil değilse fotoğraftakinin gerçeğine bindirsin inşallah…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin