Maltepe’de sayım durduruldu

İstanbul’da oy sayımının devam ettiği tek ilçe olan Maltepe’de sayım sırasında AKP’li ve MHP’liler salona girdi. Bunun üzerine Özel Harekat polisleri salona girerek müdahale etti.

İstanbul’da oy sayımının devam ettiği tek ilçe olan Maltepe’de sayım sırasında gerginlik yaşandı.

Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nun, Sandık Sayım Kurulu sayısını ve sayımı hızlandırmak istemesine tepki gösteren MHP ve AKP’liler, sayım alanına topluca girerek çalışmaları durdurdu. Bunun üzerine Özel Harekat polisleri salona girerek müdahale etti.

CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş yaşananları Twitter hesabından şu ifadelerle duyurdu:

“Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nun, Sandık Sayım Kurulu sayısını ve sayımı hızlandırmak istemesine tepki gösteren MHP ve AKP’liler, sayım alanına topluca girerek çalışmaları durdurdu. Bunun üzerine Özel Harekat duruma müdahale etti ve salona girdi. Şu an sayım yapılamıyor.

Bir grup AKP ve MHP’linin Maltepe’deki oy sayım alanına girip hakimleri alenen tehdit etmesi üzerine başlayan gerginlik duruldu. AKP ve MHP oyların sayılmasını neden istemiyor? ‘Kurul sayısının artırılacağı’nı medya bile biliyorken ‘Bizim haberimiz yoktu’ demenin anlamı nedir?

Maltepe’deki tüm oylar şu an hakim güvencesinde… Sayımlar biraz sonra başlayacak. Lütfen herkes sakin olsun… İmamoğlu pazartesi günü mazbatasını alacak; şu an itibariyle fark 13.935… Maltepe’de sayılan sandık 600’e yaklaşıyor. 1089 sandığın çoğu gitti azı kaldı…”

SAYIMA YARINA KADAR ARA VERİLDİ

İlerleyen saatlerde son durumla ilgili yeni bilgiler aktaran Yarkadaş, sayım işleminin bu gece durdurulduğunu, sayıma yarın devam edileceğini söyledi.

Yarkadaş, sandık kurulu sayısının da 20’ye çıkarıldığını kaydetti: “Maltepe’de AKP ve MHP’lilerin müdahalesi yüzünden sayımlar durmuştu… İşte bu görüntülerin ardından sayımlara yarına kadar ara verildi. Sayım işlemi cumartesi sabahı hakimlerin verdiği karar üzerine 20 kurulla devam edecek.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin