Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski açıkladı: Türkiye, 15 kişinin iadesini istedi

ÖZEL HABER | Tr724 HABER MERKEZİ – BRÜKSEL

Yeni seçilen Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Türkiye’nin Gülen Hareketi mensubu olduklarını iddia ettiği 15 Türk’ün iadesini istediğini açıkladı.

Makedonya’da 5 Mayıs’taki seçiminin ardından 12 Mayıs 2019’da cumhurbaşkanı olarak yemin ederek göreve başlayan Stevo Pendarovski, Brüksel’e ziyarette bulundu. AB temsilcilerinin yanı sıra düşünce kuruluşlarının programlarına katılan Pendarovski, ülkesinin yerel reform çabalarını, diğer Batı Balkan ülkeleriyle ilişkilerini ve Kuzey Makedonya’nın Avrupa-Atlantik entegrasyon arayışlarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’ye, Friends of Europe’ta düzenlenen söyleşi programı sonrası, Moldova ve Kosova gibi ülkelerde MİT’in adam kaçırma eylemleri ile Hizmet Hareketi’ne yakın eğitimcilerin Türkiye’ye iade edilmeleri hakkındaki görüşleri soruldu.

Stevo Pendarovski, benzer bir talebin kendilerine de yapıldığı bilgisini gazetecilerle paylaştı. Ankara’nın 15 isim hakkında iade istediğini açıklayan Cumhurbaşkanı Pendarovski, bu kişilerden 10’unun Makedonya vatandaşı olduğunu, 5’inin ise ülkesinde yaşamadığının altını çizdi. Sözkonusu isimlere ilişkin suçlamaları incelediklerini, iddiaların bir karşılığı varsa toplu olarak değil, bireysel bir soruşturma yürütülebileceğini belirtti. Pendarovski, sürecin Makedonya kanunları ve AB standartları çerçevesinde işletileceğini, iadenin sözkonusu olamayacağını vurguladı.

Gazetecilerin, Modova ve Kosova yetkililerinin de benzer ifadeler kullandıklarını ancak öğretmenleri Türkiye’ye iade ettiklerini hatırlatması üzerine Pendarovski, başka ülkeler adına konuşamayacağını ancak Makedonya’nın AB’deki müttefikleriyle paralel bir tavır sergileyeceğini söyledi.

MOLDOVA 7 ÖĞRETMENİ İADE ETMİŞTİ

Moldova’da uzun yıllardır hizmet veren Horizon okullarından 7 Öğretmen çocuklarının gözleri önünde yaka-paça kaçırıldı. 6 Eylül 2018 sabah saatlerinde yaşanan bu hukuksuz olayı Türkiye ve Moldova istihbaratları organize etti. Moldova cumhuriyeti yüksek yargıcı Domnica Manole’ye göre, iki ülke de uluslararası hukuk kurallarını çiğnedi. Kaçırılma olayının ardından, Erdoğan ve Moldova hükümeti arasında kirli para ve çıkar ilişkileri medya ve yetkilierin açıklamalarına yansıdı. Erdoğan, Moldova başkanlık binası için 10 milyon Euro ödediği iddia ediliyor.

KOSOVA 5 ÖĞRETMEN VE BİR DOKTORU MİT’E TESLİM ETMİŞTİ

Kosova polisi tarafından nisan ayı başında kaçırıldıktan sonra MİT’e teslim edilen ve Türkiye’ye iadeleri sağlanan 5 öğretmen ile bir doktor ise İstanbul’da tutuklanarak cezaevine konuldu. Tüm çağrılara rağmen iadeyi engellemeyen Kosova yönetimi, Avrupa Parlementosu (AP) tarafından uyarıldı. 30 AP Milletvekili, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve Kosova Başbakanı Ramuş Haradinay’a sert ifadeler içeren bir mektup yazmıştı.

VE AİHM İHLAL KARARI VERDİ

Önceki gün yeni bir gelişme yaşandı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Moldova’da gözaltına alınıp bu ülke gizli servisiyle MİT’in katıldığı ortak operasyonla Türkiye’ye gönderilen 5 kişinin yaptığı başvuruda insan hakları ihlaline hükmetti. AİHM kararı gereği Moldova, her bir başvuru sahibine 25’er bin euro maddi tazminat ödeyecek. Moldova’da yaşayan 5 öğretmen, Hizmet Hareketi’ne yakın olduğu gerekçesiyle kaçırılmışı. Hakkında ihlal kararı verilen Yasin Özdil, Müjdat Çelebi, Rıza Doğan, Sedat Hasan Karacaoğlu ve Mehmet Feridun Tüfekçi halen Türkiye’de tutuklu bulunuyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin