MAK Danışmanlık son anketi açıkladı: Millet İttifakı, Cumhur’u yakaladı

MAK Danışmanlık tarafından yapılan son ankete göre, muhalefetin toplam oyu Cumhur İttifakı’nı geride bırakıyor. Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı’nın oy oranı ise eşit; yüzde 39,4. Geçtiğimiz ay yapılan ankette Cumhur İttifakı yüzde 37,5 oy alırken, Millet İttifakı’nın oy oranı yüzde 35,8 olarak ölçülmüştü.

MAK Danışmanlık tarafından hazırlanan “Kasım 2021-Türkiye Gündem Araştırması” kamuoyu ile paylaşıldı. Şirketin 30’u büyükşehir 67 ilde yaptığı çalışmaya, 5 bin 750 seçmenin katıldığı bildirildi. Ankette yer alan, ‘Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz’ sorusuna verilen cevaplar dikkat çekti.

Son ankete katılanların yüzde 43’ü farklı bir partiye oy vereceklerini söylüyor. Yüzde 41’i ise aynı partiye oy atacaklarını kaydediyor. Yüzde 16 ise ‘Kararsız/Cevap yok’ seçeneğini işaretledi.

Son anket sonuçları verilerine göre, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın oy oranları eşit çıktı. Son anket sonucuna göre, AKP, kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 31,4 oy toplarken ittifakın diğer üyesi MHP ise yüzde 8 oy aldı. Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 39,4 oldu.

Millet İttifakı’nda ise CHP, kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 24,5 oy alırken ittifakın diğer ortağı İYİ Parti ise yüzde 14,9 oy topladı. Böylece Millet İttifakı da yüzde 39,4 alarak Cumhur ile aynı oranına sahip oldu.

Ayrıca, kararsızlar dağıtıldıktan sonra HDP’nin yüzde 9,6 oranında oy aldığı görüldü. DEVA Partisi ve Gelecek Partisi yüzde 2,6’şar oy aldı. Saadet Partisi ise yüzde 1,5 oy topladı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin