Mahmut Akpınar: Türkiye, Suriye’deki vekalet savaşlarında Rusya’nın yeni argümanı oldu

Gazeteci-Akademisyen Mahmut Akpınar, Türkiye’nin NATO’ya ve batı bloğuna rağmen Rusya’dan izin alarak Afrin’e girdiğini söyledi.

MoonStar Tv’de Turan Görüryılmaz’ın sunduğu Gündem Özel programına konuk olan Tr724 yazarı Doç. Dr. Mahmut Akpınar, Türkiye’nin Afrin Operasyonu’na ilişkin önemli tespitlerde bulundu. Akpınar, “Türkiye bağımsız dış politikasını kaybetti. Bölgeye Rusya’nın onayı ile girdi. Bölgede aktör olmayan Türkiye maalesef Rusya’nın bir figüranı gibi görülüyor. Operasyonun iç politikada bir etkisi olur ama dışarıda bir ağırlığı yok. Rusya, NATO’ya ve batı bloğuna rağmen Türkiye’yi yanına çekti. Adeta başka bir mahalleden aldığı birisini yine o mahalleye  karşı kullanıyor. Artık NATO ve ABD, Türkiye’ye ihtiyatla yaklaşacak. Mevcut durumda Türkiye, Rusya’nın Suriye’de sürdürdüğü vekalet savaşlarının bir argümanı oldu. Fakat Rusya’da Türkiye’yi bir müttefik olarak görmüyor.” dedi.

“Rusya bir süre sonra Türkiye’nin arkasında durmayı bırakacak”

Akpınar, “Rusya aynı zamanda Kürtlere de “Benimle olun, Batı’dan kopun” mesajı veriyor. Rusya’dan ABD’ye, dünya uzun vadede Kürtlerin yanında yer alacak. Bir süre sonra Rusya, Türkiye’nin arkasında durmayı bırakacaktır. Suriye, adeta bir bataklığa dönebilir. Allah korusun, bozgun olursa bu sınırla sınırlı kalmaz.” ifadesini de kullandı.

“ÖSO’nun katliamları Türkiye’ye mal ediliyor”

Akpınar Operasyonla ilgili şu önemli tespiti de yaptı; “Türkiye en iyi ihtimalle Afrin’i kontrol edip koridor oluşturabilir. İki risk var; TSK, operasyonel yeteneğini büyük ölçüde yitirdi. Müttefiki ÖSO, düzensiz bir grup. Katliamları, Türkiye’ye mal ediliyor. Yanlış bir ortaklık olacak.”

“Operasyonla Erdoğan sorgulanamaz hale geldi; hedef de buydu”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve iktidarın çıkardığı savaşın aslında iç politikayı yönelik olduğunu anlatan Akpınar, “Bu operasyonla iki şey hedefleniyor. Birincisi Erdoğan ve iktidar sorgulanamıyor. Hergün zam yapılıyor, ekonomi kötüye gidiyor. Ama sorgulama yok. Otoriter rejimlerde böyledir. Bir savaş çıkarırsınız sorgulanmanızı engellersiniz. İkincisi, milliyetçilik söylemleri ve Kürt düşmanlığı sandığa yansıtılacak. Yaklaşan seçimlerde bu kullanılacak.” şeklinde konuştu.

İŞTE MAHMUT AKPINAR’IN AÇIKLAMALARI – VİDEO

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin