Mahkeme: Polis vatandaşa ‘bağırma ulan’ diyemez

155 Polis İmdat hattını arayan bir vatandaş ile polis memuru arasında yaşanan tartışma davasında mahkeme emsal niteliğinde bir karar verdi. Habertürk’ün haberine göre, 2014’ün haziran ayında Emrah K.’nın kullandığı, eşi ve çocuklarının da bulunduğu araç İstanbul Ataşehir’de sel sularının içinde mahsur kaldı. Önce kasko şirketini arayan Emrah K.’dan polisi araması istendi. Ardından 155’ten itfaiyeye, oradan tekrar polise yönlendirildi. Sular aracın camlarına kadar yükseldi ancak saatşer geçmesine rağmen yardım gitmedi. Tepkiyle tekrar 155’i tekrar arayan Emrah K. ile polis memuru arasında şu tartışma yaşandı:

Polis memuru: İtfaiye aracını ara o zaman. Burayı arama, burası itfaiye değil.

Emrah K.: Biliyorum itfaiye olmadığını.

Polis memuru: Bağırma

Emrah K.: Sizi aradık, ‘Tamam’ demişlerdi.

Polis memuru: Bağırma lan, niye bağırıyorsun?

Emrah K.: (Hakaret ediyor.)

Polis memuru: Kafanı koparırım.

Hakaret davası

155’te görevli polis memuru Gökhan G., savcılığa suç duyurusunda bulundu. Soruşturma sonucunda savcılık Emrah K. hakkında “hakaret” suçundan 2 yıla kadar hapis talebiyle dava açtı.

Sanığın ciddi tehlikeye rağmen uzun zamandır yardım edilmemesine tepki göstermesinin doğal olduğunu belirten mahkeme ise, hiçbir devlet görevlisinin bu şekilde haklı bir tepki içinde olan vatandaşa “Bağırma lan” şeklinde karşılık verme hakkının bulunmadığını ifade etti. Sele maruz kalmış sanık ve ailesine yardımcı olmanın her şeyden önce insani bir görev olduğunu belirten mahkeme, ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin