Mahkeme karar verdi: ‘F..ö’ diyene 1.000 ile 10.000 Euro arasında para cezası

Hollanda’nın Zaanstad kentinde bulunan De Roos ilkokuluna, Hizmet hareketiyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle “terör okulu” veya “F..ö okulu” diyenler tazminat ödeyecek. Kararın emsal teşkil edeceği ifade edilirken, Hollanda’da hizmet gönüllülerine benzer hakaret ve iftiralarda bulunanların da para cezasına çarptırılabilecekleri belirtiliyor.

Okul yönetimince “karalama faaliyeti” yaptıkları iddiasıyla bazı velilere karşı açılan davayı cuma günü karara bağlayan Haarlem mahkeme heyeti, okul yönetimine “vatan haini”, okula da “F..ö okulu” ya da “terör okulu” diyenlere her bir ihlal karşılığında 1000 Euro para cezası verilmesini kararlaştırdı. Böylesi adımları sürdürenlere ise 10.000 Euro’ya kadar ceza kesilecek. Kararı değerlendiren uzmanlar, bundan sonra Hollanda’daki hizmet kurumlarına veya şahıslara benzer hakaret ve iftiralarda bulunanlara bu davanın emsal teşkil edeceğini ve bu şekilde davranışlara maruz kalanların yeni tazminat davaları açabileceklerini belirtti.

Özellikle başarısız kanlı darbe girişimi sonrasında Hollanda Türk toplumunda artan gerginlik, Hizmet hareketine mensup insanların tehdit edilmesi, binaların ateşe verilmesi ve hatta bazı insanların saldırıya uğramasına sebep olmuştu. Hizmet hareketiyle bağlantılı olduğu iddia edilen okullarda ise iktidara yakın çevrelerce veliler baskı altına alınmış, onlarcası çocuğunun kaydı sildirilmiştı. Tacizlere dayanamayan birçok öğretmen de görevini bırakmak zorunda kalmıştı.

De Roos yönetimi, veliler tarafından kendilerine karşı yönetilen karalama kampanyasının durdurulması amacıyla dava açmıştı. Önce tarafların uzlaşmasını isteyen mahkeme bunu başaramayınca nihai kararını vermiş oldu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Hollanda’daki hakimler de cemaatçiymiş(!)
    Hatta böyle bir kararın çıkması için velilere hakaret edenler de cemaatçiymiş(!)
    Hatta bu cezalar sonucunda elde edilen gelir Hollanda tarafından Pensilvanya’ya gönderiliyormuş(!)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin