Kürtçe roman ‘Gulnuxwîn’ yayımlandı: Bu coğrafyada laleler bile ters açar

Hapishane ve sürgün hayatı boyunca yaşadıklarını kaleme alan M. Fehmi Acat’ın yeni kitabı çıktı. Crab Publishing yayınlarından e-book formatında çıkan Gulnuxwîn isimli Kürtçe roman, Türkiye’nin değişmeyen gündemlerinden birine farklı açıdan yaklaşıyor.

Aslen Kürt olan yazar M. Fehmi Acat, Kürt diline uygulanan baskıların karşısında direnme adına kitabını Kürtçe yayınladığı belirtiyor. Yazar bu durumu şu şekilde gerekçelendiriyor

“Dilimden hiç kopmadım ama ona tam anlamıyla sahip de olamadım. Ve zamanla anladım ki deryadan sadece bir katre alarak hayatta kalmaya çalışmışım. Bu susuzluğu giderme adına geç kalınmış sayılabilecek bir yaştan sonra yola koyuluyorum. Kültürel hakları için savaşan insanların mücadelesine destek olmak ve bunu nesillere yaymak için romanımı Kürtçe yayınlamaya karar verdim.”

Kitap, medyada ünlü bir magazin gazetecisi olan Filiz Bitlis kırsalında 13 kadının öldürülmesi haberini almasıyla başlıyor. Haberden etkilenip bölgeye giden ve öldürülen kadınlardan birinin cenazesine katılan Filiz yaşadıkları ve gördüklerinden sonra geçmişini ve İstanbul hayatını sorguluyor.

‘Bu coğrafyada laleler bile ters açar’

Gulnuxwin, ‘ters lale’ bitkisinin yerel adı. Yazar, “Bu coğrafyada laleler bile ters açar.” diyerek yaşanan sıkıntılara rağmen mücadeleyi bırakmayan insanların hayatına projektör tutuyor.

Bölge insanının yaşam tarzı ve gerçek hayattan alınmış olayları sayfalarına taşıyan kitap, Kürt sorununu masaya yatırıp çözüm öneri sunuyor. Ayrıca kadim bir kültür, kendisine dayatılan hayatı kabullenmeyen ve farklı direniş yollarını seçen insanlar, yarım kalmış aşklar ve yaşama dair umutlar da kitabın sayfaları arasında yer alıyor.
Herkesi ana diline sahip çıkmaya çağıran yazar, kitabı yazdığı sırada kendisine destek olan koğuş arkadaşlarına ve özgürlüğe susamış tüm siyasi mahkumlara adıyor.

Yazar hakkında

1977’de Mardin ili Derik ilçesinde doğdu. Diyarbakır İmam Hatip Lisesi ve Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesini bitirdi. Mardin Kızıltepe ilçesi Yüceli ilkokulunda öğretmenliğe başladı ve yurdun değişik bölgelerinde görev yaptı.
Birçok sivil toplum kuruluşunda toplum yararına faaliyetlerde bulundu. Farklı internet sitelerinde yazıları yayınlandı. 10 Temmuz 2016 tarihinde “hükümete muhalif olma” ve “sivil toplum kuruluşlarına üye olma” gerekçeleriyle tutuklandı. Tutuklu olduğu esnada yayımlanan 672 sayılı KHK ile devlet görevinden çıkarıldı. 2 Şubat 2018’de tahliye oldu. Baskıların devam etmesi ve hukuki yargılanma hakkı elinden alınan yazar Türkiye’yi terk etti. Halen İsviçre’de ikamet etmektedir.

Detaylı bilgi için:

https://crabpublishing.com/kitaplarimiz/roman/gulnuxwin

3 YORUMLAR

    • FEHMI ACAT sizi tebrik ediyor ve kucaklıyorum. Henuz okumadim, ama acılarımızı yüreğinde yaşayan insanların satırlarında gezinmek en heyecan verici bir durum.
      Tebrikler..

  1. Tr24 u bilmiyorum ama asıl ben sizden şahsınızda devlet ve milletimin zulmettigi Kürtlerden öncelikle özür diliyor ve her şeye rağmen diyalog kapısını açık tuttuğunuz için teşekkür ediyorum.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin