‘Kripto Kraliçe’ 4 milyar euro’luk vurgundan sonra paralarla nasıl kaçtı?

Bitcoin’e rakip olacak ‘OneCoin’ isimli bir kripto para birimi geliştirdiğini söyleyerek insanların milyarlarca eurosunu alan Ruja Ignatova 2 yıl sonra sırra kadem bastı. Ignatova kurduğu sistem Ağustos 2014 ve Mart 2017 yılları arasında onlarca ülkeden 4 milyar Euro para topladı.

Kurduğu para biriminden sonra endişeler artınca Avrupa’daki OneCoin pazarlayıcılarının katılacağı büyük bir etkinlikte bütün bu endişelere cevap verileceği açıklandı.

Portekiz’in Lizbon kentinde Ekim 2017’de yapılan etkinlikte katılımcılar Dr. Ruja’yı heyecanla beklemeye başladı. Ama bugüne kadar son derece dakik olan Ruja ortaya çıkmadı.

Bir katılımcı “Yola çıktığını söylemişlerdi, niye gelmediğini kimse anlamadı” diye hatırlıyor. Telefonlara ve mesajlara yanıt veren kimse yoktu. OneCoin’in Sofya’daki genel merkezinin de olan bitenden haberi yoktu. Dr. Ruja sırra kadem basmıştı.

Bugüne kadar “Kripto para devriminden en çok bankalar korkuyor” sözünü duyan OneCoin pazarlamacılarının bir kısmı bankalar tarafından öldürülmüş olabileceğini bile düşündü.

Ama aslında Dr. Ruja yer altına inmişti. Bu yıl mahkemeye sunulan FBI kayıtları, 25 Ekim 2017’de, Lizbon’da hayranlarını yüz üstü bıraktıktan iki hafta sonra Sofya’dan Atina’ya giden bir Ryanair uçağına bindiğini gösteriyor. Ondan sonra ne yaptığıyla ilgili ise hiçbir bilgi yok. Dr. Ruja’nın son görüldüğü tarih buydu.

Peki hikaye nasıl başladı?

Kendisine “Kripto Kraliçe” adını takan 36 yaşındaki iş kadını Ignatova, Haziran 2016’da Londra’da Wembley Arena’da binlerce hayranının heyecanlı bakışları altında sahneye çıktı. Her zamanki gibi üzerinde pahalı bir balo elbisesi, uzun elmas küpeler ve parlak kırmızı bir ruj vardı.

Tezahürat yapan hayranlarına seslendi ve “herkesin her yerde ödeme yapabilmesini sağlayacak” OneCoin’in dünyanın en büyük kripto para birimi olma yolunda ilerlediğini açıkladı.

Bitcoin dünyanın ilk kripto para birimiydi ve hâlâ en bilineni. Değeri başlangıçtaki birkaç centten, 2016 ortasında birkaç yüz dolara çıkmıştı ve yatırımcılara büyük bir heyecan vermişti.

Dr. Ruja, Wembley’deki kitleye “OneCoin, Bitcoin’in sonunu getirecek” dedi ve ekledi:”2 yıl içinde kimse Bitcoin’den bahsetmeyecek bile.” Dünyanın dört bir yanından insanlar parasını OneCoin’e yatırarak “yeni devrimin” parçası olmayı umdu.

BBC’ye sızdırılan belgelerde, İngiltere’de insanların, 2016’ın ilk yarısında OneCoin’e, 30 milyon Euro yatırdığını, bunun 2 milyon Euro’sunun tek bir haftada gerçekleştiğini gösteriyor. Wembley Arena’daki etkinlikten sonra bu sayı daha da artmış olabilir.

Ağustos 2014 ve Mart 2017 yılları arasında onlarca ülkeden 4 milyar Euro OneCoin’e aktı. Pakistan’dan Brezilya’ya, Hong Hong’dan Norveç’e, Kanada’dan Yemen’e…. Ve hatta Filistin’den bile para yatıranlar oldu.

Ama bu yatırımcıların bilmediği çok önemli bir şey vardı. OneCoin, Bitcoin gibi değildi. Özetlemek gerekirse Bitcoin’in sahtesi yapılamıyor, hacklenemiyor ve aynı para iki kere harcanamıyor.

Dr. Ruja’nın sırrı, bütün bu bilgiyi kitlelere iyi bir şekilde satabilmesiydi.

Ama yanlış giden bir şey vardı. Ekim 2016’nın başlarında, Dr. Ruha’nın Londra’daki şovundan 4 ay sonra Bjorn Bjercke adlı bir blockchain uzmanı, sıra dışı bir iş teklifi aldı: Bulgaristan’da yeni kurulan bir kripto para şirketi teknik uzman şefi arıyordu. Bjercke teklifi kabul ederse kendisine bir apartman ve bir daire tahsis edilecek, yılda 250 bin Sterlin (1 milyon 850 bin TL) de maaş alacaktı.

“Acaba nasıl bir iş verecekler, görevlerim ne olacak diye düşündüğümü hatırlıyorum” diyor Bjercke. “Karşımdaki ‘Öncelikle blockchain’e ihtiyaçları var. Halihazırda bir blockchain’leri yok’ dedi. Ben de ‘Nasıl yani? Hani bu bir kripto para şirketiydi’ diye sordum.”

Duyduğu doğruydu. Bir süredir faal olan bir kripto para birimiydi ama blockchain’i yoktu.

“‘Senden blockchain kurmanı isteyeceğiz’ dedi telefonun karşısındaki ses. “Şirketin adını sordum, OneCoin dedi.” Bjercke işi reddetti.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin