‘Köylülerin helikopterden atılma’ haberini yapan gazeteciler tutuklandı

Van’da gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen, Cemil Uğur ile Jinnews Muhabiri Şehriban Abi, Gazeteci Nazan Sala için tutuklama kararı verildi. Yeni Yaşam Gazetesi Dağıtımcısı Fehim Çetiner ve Eski Gazete Dağıtımcısı Şükran Erdem serbest bırakıldı.

Van’da iki köylünün helikopterden atılması olayını kamuoyuna duyurmalarının ardından 6 Ekim’de evleri basılarak gözaltına alınan gazeteciler “örgüt üyeliği” ile suçlandı. Gazetecilerin “devlet aleyhine toplumsal olayları haber yapmak” iddiasıyla suçlandığı belirtildi.

Yasak öncesi haber paylaşımları suç sayıldı! 

MA’nın haberine göre, savcılık sorgularında MA muhabiri Adnan Bilen’e haber kaynakları ile yaptığı kimi telefon görüşmelerine dair tape kayıtları soruldu. 2018 yılında yargılanıp, “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verilen dosyası, yeniden soruşturma konusu yapılan Bilen’in Servet Turgut ve Osman Şiban’ın askerler tarafından helikopterden atılmasına ilişkin yapılan haberi valilik tarafından bu konuda getirilen yasak kararından önce paylaşması da suç sayıldı.

Jinnews muhabiri Şehriban Abi ile gazeteci Nazan Sala’ya da savcılık sorgularında yine haber kaynakları ile yaptıkları telefon görüşmeleri ile haber notları soruldu.

Whatsapp ihbar hattına yapılan bir ihbardan gözaltına alındığı anlaşılan eski gazete dağıtımcısı Şükran Erdem’e ise, bazı kişilerle yaptığı Whatsapp görüşmeleri soruldu.

Soruşturmayı yürüten savcı aynı zamanda köylülerin helikopterden atılma olayına da bakıyor

Gazetecilere yönelik soruşturmayı yürüten savcı aynı zamanda gözaltında bindirildikleri helikopterden atılmaları üzerine Servet Turgut’un yaşamını yitirdiği, Osman Şiban’ın ise ağır yaralandığı olayla ilgili kolluk görevlileri hakkında açılan soruşturmayı yürüten isim.

MA’nın aktardığı habere göre, gazeteci ve dağıtımcılarla görüşen Van Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi Üyesi Avukat Barış Oflas, operasyonun temel sebebinin bölgede yaşanan hak ihalelerinin kamuoyuyla paylaşılmasına engel olmak olduğunu söyledi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) sonrası birçok basın kurumunun kapatıldığını hatırlatan Oflas, o dönemden bugüne aratarak devam eden bir baskı politikası olduğunu belirtti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin