Koşulsuz Adalet Maratonu gönüllüleri Taybet Ana’yı unutmadı

TR724 HABER MERKEZİ

‘‘Umut İçin Pedal Çevir’’ sloganıyla 850 kilometre sürecek ’’Koşulsuz Adalet Maratonu’’ 5. gününde Taybet İnan adına tohum ekildi.

Güzergahın 9. şehri olan Bonn’da eylemlerini sürdüren Koşulsuz Adalet Hareketi gönüllüleri adına açıklama yapan Avukat Enes Kabadayı, “Bugün Taybet Ana, Melek Apaydın, Selamet Yeşilmen, Meryem Süne, Cemile Çağırga ve devlet eliyle, bilinçli olarak bu katliamlarla karşı karşıya kalan bütün insanlarımızı anıyoruz. Umarım bu yaşananlar bir daha yaşanmaz ve bu ölüm politikası bir an önce son bulur.” dedi.

Hofgarten Bonn’da tohum ekme eyleminden sonra basına konuşan Kabadayı sözlerini şçyle sürdürdü:“Taybet Ana komşularından dönerken kolluk kuvvetlerinin silahlarından çıkan 10 mermiyle öldürülmüştür. Bu durumu kaza yada idarenin “terörist” sözleriyle açıklamak nereden bakarsak bakalım saçmalık. Elinde silah olmayan yaşlı bir kadının asker/polis tarafından kurşun yağmuruna tutulması devletin güttüğü bilinçli öldürme politikasının ürünüdür. Aynı aileden olan Yusuf İnan’da Taybet Ana vurulduğunda ona yardım için dışarı çıkınca evinin avlusunda vuruldu ve 20 saat evinin bahçesinde ambulans bekleyerek kan kaybından yaşamını yitirdi. Mehmet İnan annesinin cenazesinin 7 gün sokak ortasında kaldığını ve annelerinin başında vahşi hayvanlar rahatsız etmesin diye nöbet tuttuklarını anlattı. Bu anlatılan şeyler bir evlat açısından ne kadar acı? Dünyanın en vahşi çatışma bölgelerinde bile insanlar naaşlarını gömsünler diye çatışmaya ara verilirken bu nasıl bir kindir ki yaşlı bir kadını kurşun yağmuruna tutup 10 kurşunla vurursun ve naaşını 7 gün boyunca sokak ortasında bekletip ailesinin almasına izin vermezsin.”

Basın açıklamasının ardından aktivistler bisikletleri ile Koblenz ve Wiesbaden’a doğru yola çıktı.

MARATON AİHM ÖNÜNDE SON BULACAK

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (Strazburg) önünde sona erecek maraton kapsamında 15 farklı şehirden geçilerek Türkiye’deki insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için simgeleşmiş isimler anısına 10 farklı şehirde tohumlar ekilecek. Koşulsuz Adalet Maratonu’nun bugünden sonraki güzergah şöyle:

Wiesbaden’da Tedaviye erişim hakkı sağlanmayarak ölüme terk edilen hasta tutsaklar için cezaevinde beyaz sandalye üzerinde cansız bedeni bulunan Mustafa Kabakçıoğlu anısına, (28.09.2021, Saat: 15:00 – Konum: Eyalet Parlamentosu Önü)

Heidelberg’te Gezi Direnişinde polis şiddetiyle hayatını kaybeden insanlar için Berkin Elvan anısına, (29.09.2021, Saat: 15:00 – Konum: Alte Brücke Heidelberg)

Karlsruhe’de Zorla kaybedilen ve yüzlerce gündür haber alınamayan kayıplar için Gülistan Doku anısına, (30.09.2021, Saat: 13:00 – Konum: Schloss Karlsruhe – Schlossplatz)

Ve Strasbourg’ta Faili Meçhul cinayete kurban edilenler ve ötekileştirilen azınlıkların hatıralarına sahip çıkmak için Hrant Dink anısına, (01.10.2021, Saat: 12:00 – Konum: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi)  olmak üzere birçok konuda farkındalık oluşturmak ve bu kişilerin anılarını yaşatmak için tohumlar ekilecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin