Koronavirüs aşısı kısırlık yapar mı? | Nöbetçi Editör

Salgına karşı aşılama çalışmaları sürerken ciddi bir kesim ise çeşitli bahanelerle bunu reddediyor. Kısırlık söylentisi en başta gelen sebep. Peki bu ve bunun gibi gerekçeler ne kadar doğru?

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Salih Hoşoğlu, Nöbetçi Editör’de Abdülhamit Bilici ve ile Prof. Dr. Mehmet Efe Çaman’ın sorularını cavapladı.

BU YAYINI KAÇIRMAYIN

► Destek olmak için: https://www.patreon.com/TR724
► Abone olmak için: https://www.youtube.com/Tr724

3 YORUMLAR

  1. Bu konuda sadece insan nüfusunu azaltacaklar, insanları kısır yapacaklar türünden iddiaları baz alıp konuyu çarpıtmanızı üzülerek izledim.
    Temel sorun aşının yapılması gereken aşamalarının tamamlanmadan sunulması ve uzun vadede ne tür sorunlar çıkaracağının bilinmemesi. Bilimsel kaynaklar ve resmi veriler de bize aşının bulaş olmayı, hastalığa kapılmamayı engellemediğini söylüyor. Lütfen bir konuyu araştırırken acaba reddedenler neye dayanıyor diyerek bakın ki, sadece Dilipak gibi insanların olmadığını, bilimi takip eden, verilere itibar eden insanların da olduğunu görün. Araştırın İsrail, Japonya bs. vs. berileri inceleyin. Öyle bir yayın yapıyor alaycı tavır takınıyorsunuz ki, sanki aksini savunanları bilgisiz, cahil, komplo teorisyeni kategorisine koyuyorsunuz. Bir bilim kadını 2009da toplumun 80%inin domiz gribi aşısı olması gerektiğini savunuyor. Aynı kadın aynı şeyi covid için de söylüyor. Buna ne diyelim.
    Birileri sizi ötekileştirdiğinde tepkiniz çığ gibi, ama siz farklı fikir beyan edenleri hemen alaya alın küçümseyin. Bravo.

  2. Bilim insanlari son zamanlarda bir konuda hakli olsunlar veya olmasinlar rahatsiz edici bir üstten dil kullaniyorlar. Evrim teorisinde takinilan tavri simdilerle asi konusunda yasiyoruz. Bir konuda hakli oldugunuzu düsünebilirsiniz, kendinizi hakikatin merkezi olarak da düsünebilirsiniz, fakat kimseyi bizimle ayni okullari okumadi, ayni laboratuarda ayni sonuclari görmedi diye asagilayamaz, alay edemezsiniz. Canini size teslim eden insanlarin sizin verdiginiz bilgilerin dogrulugunu ölcecek donanimi elbette yok ama insanlara yaklasiminizdan ne derece hakli olabileceginizi cikaracak sezgileri, öngörüleri var. Bilim dünyasi her seyi bi kenara birakalim, seffaf degil, bu zamana kadar halka bilgi verirken aydinlatici bir rol oynamaktan cok bir sürüyü idare eden coban gibi davrandiniz. Ben meseleye kisirlik, su bu acisindan degil, iste tam bu acidan bakan biri olarak sizlere güvenemiyorum. Öyle anlasiliyor ki, zaman gelecek, billim eliye fasizmi yasamak zorunda kalacagiz ve suc bilimin degil, biliminsanlarinin diyecegiz, ama tabii su an not verme yetkisi sadece sizde oldugu icin bu baya bi zaman alacak gibi görünüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin