Korona günlerinde kadınlara cadı avı: ‘Selamlaştılar, birbirlerine yardım ettiler’ gerekçesiyle 10 tutuklama

15 Temmuz sonrası Hizmet Hareketi’ne yönelik başlatılan cadı avı, Koronavirüs salgının etkilediği Türkiye’de hız kaybetmeden devam ediyor. Mağdur ailelerin birbirleri ile görüşmeleri, selamlaşmaları ve aralarında yardımlaşmaları suç sayıldı ve 8’i kadın 10 kişi tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, İstanbul MİT Bölge Başkanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Bahçelievler, Bayrampaşa ve Üsküdar’da 8’i kadın 10 kişiyi gözaltına aldı.

Suç olarak ise ilgili kişilerin toplanmaları, alışveriş merkezlerinde görüşmeleri, cezaevindeki mağdurların ailelerine yardım etmeleri sayıldı.

Bu kişilerin üst ve ev aramalarında, dünyada milyonlarca adet bulunan F serisi 1 ABD doları ile dijital materyal, ambalajından çıkartılmamış cep telefonları delil olarak sunuldu.

Soruşturma kapsamında, 1 kadın polis memuru ile kadın 28 kişi gözaltına alındı. Bu arada gözaltına alınan şahıslardan E.K’ye cemaat mensuplarının sosyal medya hesapları üzerinden hashtag açarak destek olmaları suç kaydı olarak işlendi.

Soruşturmayı yürüten savcılık, tüm şüphelileri ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk etti.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, polis memurunun da aralarında bulunduğu 10 kişi tutukladı. Hakimlik, 18 kişiyi adli kontrol hükümleri uygulayarak serbest bıraktı.

1 YORUM

  1. TOTALITER DIKTATORLUKTE TEK ADAM TEK PARTI KAVRAMI VARDIR. TEK ADAM VE TEK PARTI DISINDAKI HERSEY MUHALIF OLARAK GORULDUGU BIR SISTEMDE HUKUKTA YOKTUR. FORMALITE SOZDE YARGI VARDIR. KARARLAR ONCEDEN VERILIYORSA VE BUNU UYGULAYAN SOZDE KURUMLAR VARSA, BUNUN ADI DEMOKRASI DEGILDIR. HATTA DIKTATORLUKLERI BILE KISKANDIRAN YENI NESIL ISMI MALUM SISTEMSIZLIKTIR.
    INSANIN DOGASINDA OLAN HUKUKI HAKLARIN SUC SAYILMASI KADAR UCUBE BIR DURUM OLAMAZ. VE BIRGUN KENDILERINE DE HUKUK LAZIM OLACAKTIR. INSANLIGA KARSI ISLENEN SUCLARDA ZAMAN ASIMININ OLMADIGINI COK IYI BILENLER, BUGUNLERINDE ER VEYA GEC BITECEGINI BILIYORLARDIR. O GUN BAGIMSIZ YARGIDA HESAP VERIRLERKEN DINLEYICI KOLTUKLARINDA BULUNAN YAKINLARININ YUZLERINE BILE BAKAMAYACAKLAR.
    VE MUTLAKA HUKUKSUZLUKLARININ ALTINDA EZILECEKLERINI VE POPOLARI USTUNE TERSI TERSI GIDECEKLERINI UNUTMAMALARINI HATIRLATMAK ISTIYORUM.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin