Korona aşısı yaptıracaklardan ‘rıza formu’ alınacak

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Perşembe veya Cuma günü başlayacağını bildirdiği aşılama sürecinde aşı yaptıracak kişilerden bir ‘rıza formu’ alınacağı bildirildi. Mevcutta rutin olarak yapılan 13 aşıda böyle bir form uygulaması bulunmuyor.

Kovid-19 aşısı yaptıran yurttaşlardan ‘hastaya konan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbı işlem için hastanın rızasını alma‘ amacıyla rıza formu alınacağı bildirildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Çin’den getirilen 3 milyon dozluk koronavirüs aşısının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları’ndaki analiz sonuçlarında sona gelinirken aşıları taşıyacak TIR’lar da hazırlandı. Aşılama önce sağlık çalışanları, 65 yaş üstü, emniyet mensupları, öğretmenler, huzurevi çalışanlarına yapılacak. Aşı yapılanlara “hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbı işlem için hastanın rızasına alma” amacı taşıyan ONAM formu imzalatılacak.

‘RUHSAT ALMADIKLARI İÇİN’

Rutin olarak yapılan 13 aşıda alınmayan bu belgenin, salgın döneminde acil aşılama kararı alınması ve bu aşıların henüz ruhsat almamaları nedeniyle sorumluluğun vatandaşla paylaşılması için gerektiği öğrenildi. İki doz arasındaki sürenin açılmasına, yani 28 gün olmasına Bilim Kurulu karar verdi. İnaktif aşılarda iki dozun arası ne kadar açılırsa, o kadar etkin olduğu belirtiliyor.

ALMAN AŞISI İÇİN TARİH

Hükümet yetkilileri, Alman BioNTech’le yapılan anlaşma gereği ilk 500 bin aşının da 10 gün içinde Türkiye’de olacağını öne sürdüler.

İktidar, Çin’den alınan Sinovac aşısı için de Aralık ayının birçok gününe işaretle “Aşı gelecek” açıklamaları yapmış, aşılar onlarca değişik tarih açıklamasının ardından 30 Aralık’ta Türkiye’ye getirilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise ilk açıklamasında 11 Aralık’ta Türkiye’de aşılamanın başlayacağını bildirmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin