Köpek değiller mi zaten!

YORUM | LEVENT KENEZ

Yargının ırzına geçilmiş, adalet denen şey bir adamın iki dudağına inmiş, istediğini tutuklatıyor istediğini serbest bırakıyor, ülke bataklığa düşmüş ama bizim muhalif görünümlüler, sorsan epeyi Atatürkçü, çok severler sinekleri konuşmayı.

Geçen gün adli yıl açılışında Saray önündeki Halk Ekmek kuyruğunu görmüşsünüzdür. Öncelikle benim anlamadığım hakim ve savcılar neden aranamıyormuş. Bir yere girişte x-ray cihazı varsa sen-ben aranıyoruz da hakim ve savcıların ne üstünlüğü var? Yasada kılıfı var biliyorum, 3.dünya ülkelerine has ayrıcalıklar.  Tamam tamam bir mantığı var yargının bağımsızlığı ile ilgili, savcı ve hakimlerin baskı altına alınmaması falan filan. Görevi gereği konularda anlaşılabilir. Önleme araması ile adli arama birbirinden farklı şeylerdir. Danıştay cinayetini bir avukat işledi, Rus büyükelçiyi bir polis vurdu. Aranamıyor diye uyuşturucu kuryeliği yapan hakim ve savcılardan iki adet adliye kurulur. O sebeple hiçbir meslek kerameti kendinden menkul bir şekilde bir güven arz etmiyor. Bir yerde x-ray varsa-ki onların varlığı ve hukukiliği de ayrı bir tartışma konusu- herkes eşittir. Bence tam layıklarını bulmuşlar ama yine de çirkin diyelim, o görüntünün sebebi o kadar misafire bir kapı açarsan öyle de uzun sıra oluşur ama bu muameleyi yaptığın adamlar da bunu zaten sonuna kadar hakediyor be birader. Bir tanesi ‘ya bu ne ya, ben dönüyorum’ diyebilmiş midir yoksa hepsi içeride yoklamamı vermiştir. Elbette cevabı belli bir soru.

Ha zaten siyasilerin köpekleri olduklarını kabul eden kişiler bunlar öyle değil mi? Hatta aralarında önemli ve etkili bir kısmı bu lafı eden adama ya da fraksiyona ya da ne haltsa tabii ve o mekanizmadan emir alıyor. Siz, yetkili olsun ya da olmasın kendilerine bu lafın edilmesine tepki gösterdiğini gördünüz mü bir tanesinin? Pardon ben iki tane tanıyorum.  Nasıl olsa ses çıkarmıyorlar, bir itirazları da yok, demek ki adam doğru söylemiş diye iki tanesine köpek demiştim, site Türkiye’den yasaklı olmasına rağmen haftasına dava açmışlardı. Şimdi yargı sürecine zarar vermek istemem ama savcının adı Can Tuncay hakimin de Kemal Selçuk Yalçın diyerek yetinelim. Yok dayanamayacağım, reklamcıdan aldığınız yetmedi mi hala ne para hırsı bu kardeşim ya. Neyse.

Şimdi gelelim ikiyüzlülerden beklenen ve şaşırtmayan esas meseleye. Bir gecede 3 binden fazla hakim ve savcı terörist ilan edilmedi mi bu ülkede?  Yani hakim ve savcılar arasından binlerce terörist(!) çıkacağına inanıyorsun ve bunu destekliyorsun da bu kadar terörist çıkartan bir meslekten gelenleri kapıda çiçeklerle mi karşılasalardı. Elbette önlem alacaklardı. Adli yıl Saray’da oluyor diye aman efendim ne kitabi cümleler kasanlar hukuksuz yere tutuklanmış  ya da mesleklerinden atılmış onlarca hakim ve savcılar için bir kelime edebiliyor mu? Sırf işkence olsun hatta akıl sağlıklarını yitirmeleri için gözaltına alındıkları günden beri tek kişilik hücrelerde tutuluyor bunu da biliyorlar ama vicdanları bu zulme ses edemeyecek kadar karanlık. Birkaç laf daha etseniz “ama onlar zamanında” tekerlemesi hazır. ‘Hadi say lan ne olmuş’ desen onlar da ezber. Hani siz haktan hukuktan yanaydınız. Madem diyelim onlar yanlış yaptı siz yapılmamasını savunun. Nerde! Kaldı ki Ergenekon, Balyoz, Şike, Casusluk, Tahşiye davası hiçbiri kumpas değildi. Bunu en iyi siz bildiğiniz için zaten o hakim ve savcılar delirsin istiyorsunuz.

Kıdemli hakimler, dürüst insanlar gidince kim kaldı geriye? Avukatlıktan kürsüye transfer parti militanları, jet hakim yapılmış badem bıyıkları dahi çıkmamış  hukuk öğrencisi, bir de kilosu 500-1000 dolar arası değişen her tipten tüccarlar.

Bir de lütfen mahallenizin ülkeye peydahladığı barolar birliği başkanının Atatürk’ün Gençliğe hitabesini okumasına falan bir ses verin artık. Ha bir de Saray’a ihbar mektubu yazıp el koydunuz gazetede, mahkemesine gidip aleyhte tanıklık yaptığınız gazeteciler ile ilgili de mide bulandırıcı haberleri yapmayın. Çok isterdim içeriye alınmayan elemanınıza üzülmeyi ama siz zaten oradan çıkmadınız mı?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin