Konya’daki askeri üssü ziyaret edecek Alman vekil güvence istedi: Türkiye’den çıkabileceğim kesin olmalı

 

Almanya Sol Partisi’nden bir milletvekili, Türkiye’deki Konya hava üssünde konuşlu Alman askerlerini NATO gezisi kapsamında ziyaret etmeden önce Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan güvence talep etti. Almanya Sol Partisi’nden (Die Linke) milletvekili Alexander Neu, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada Türkiye’nin, kendisinin PKK ile bağlantısı olduğu yolunda “saçma” bir iddiası olduğunu söyledi ve bu durumda güvenliğinden endişe ettiğini belirtti.

Der Spiegel, Ankara’nın Alman milletvekillerine Konya’daki NATO üssünü ziyaret izni vermemesinin nedeninin Sol Parti milletvekili Alexander Neu olduğunu iddia etmişti.

Spiegel’in Türk diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberde, ziyaretin, Neu’un PKK ile ilişkili olduğu gerekçesiyle Türk tarafınca reddedildiği belirtilmişti.

Almanya, Türkiye’nin geçen ay, biri Alman 10 insan hakları savunucusunu tutuklamasının ardından vatandaşlarını Türkiye’ye seyahat konusunda uyarmıştı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, parlamento savunma komisyonun seçeceği yedi milletvekilinin Konya üssüne ziyaretinin gerçekleşmesini garanti altına almak için her şeyin yapılacağını belirtti.

BAKANLIK: SON SÖZ TÜRKİYE’NİN

Bakanlık, buna rağmen geziye kimin katılabileceği konusunda son sözün Türkiye’de olduğunu söyledi. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer yaptığı basın toplantısında, “Ziyaretin gerçekleşeceği konusunda Türk hükümetinin kesin taahhüdü var ve bu sözü tutmalarını bekleyeceğiz” dedi. Temmuz ayında Almanların ziyaret talebini geri çeviren Türkiye, parlamenterlerin 8 Eylül’de bir NATO gezisi çerçevesinde Konya üssüne gelmelerini kabul etmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin