Konsensus Araştırma: 2020’in sonunda seçim bekliyoruz

Konsensus Araştırma Şirketi Başkanı Murat Sarı, “2020 yılının sonunda ya da 2021 yılının başında yeni bir seçim bekliyoruz.” dedi.

Son yaptıkları araştırma sonuçlarında parlamenter sisteme dönülmesini isteyenlerin oranının yüzde 51 olduğunu ifade eden Murat Sarı, ellerinde meclis aritmetiğini çıkarabilecekleri herhangi bir sonuç olmamakla birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne desteğin düştüğünü ve bunun da AKP-MHP ittifakının oylarını olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Yeniçağ’ın haberine göre, Konsensus Araştırma Şirketi Başkanı Murat Sarı, Türk siyasetinin sıcak bir döneme girdiğini ifade ederek “2020 yılının sonunda ya da 2021 yılının başında yeni bir seçim bekliyoruz. Kamuoyu araştırmaları tekrar ön plana çıkacaktır. Dolayısıyla sürecin iyi takip edilmesi gerekiyor” dedi.

Sarı, bununla birlikte ekonomideki gidişatın negatife doğru ilerlediğini ifade ederek bu durumun mevcut hükümete sorun oluşturacağını söyledi. Sarı, “Bu pazar seçim olsa ekonomideki durum mevcut iktidarın oylarını elbette negatif anlamda etkileyecektir” diye konuştu.

“Muhalefetin harekâta desteği çok değil”

Barış Pınarı Harekâtı’nın kamuoyundaki yansımalarına yönelik olarak ”Vatandaşın muhalefette olan kısmı harekâta çok yüksek bir destek vermiyor” ifadelerini kullanan Sarı, MHP ve AKP tabanının yüksek bir destekte bulunduğunu söyledi.

Sarı, harekâttan önce Cumhur İttifakı’nın ciddi bir düşüş içinde olduğunu ifade ederek “Barış Pınarı Harekâtı Cumhur İttifakı’nın oy erimesini şimdilik durdurmuş gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

“Yüzde 79 ‘yeni partiye gerek yok’ diyor”

Murat Sarı, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kuracağı yeni partilere yönelik olarak ise “Türkiye’de yeni bir partiye ihtiyaç var mı, yok mu” sorusu burada önem kazanıyor. Türkiye’nin yüzde 21’i yeni bir partiye gerek olduğunu söylüyor. Yüzde 79’u ihtiyaç olmadığını söylüyor. Fakat burada önemli olan yeni partilerin kimin etrafında, hangi kadrolarla kurulacağı elbette. Ahmet Davutoğlu’na yüzde 13, Ali Babacan’a yüzde 9, Abdullah Gül Ali Babacan ikilisine yüzde 10 civarında destek olabilir” ifadelerini kullandı.

İfade edilen rakamların net olmadığını da sözlerine ekleyen Sarı, “Dolayısıyla o partiler kurulmadan net bir şey söyleyemeyiz ama her beş kişiden biri Türkiye’de yeni bir parti beklentisi içinde” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin