Hollanda’da Komşular Günü kutlamalarına Türkiye rengi

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Her yıl 24, 25 ve 26 Eylül günlerinde Hollanda’da kutlanan ‘Komşular Günü’ bu yıl daha renkli geçti. Etkinlik farklı din, kültür ve ırktan insanların katılımı ile Amsterdam Opgang Kilise bahçesi önünde yapıldı.

Stichting Burgerhart Amsterdam ve Kunst van het Samenleven platformlarının işbirliğiyle gerçekleşen programa katılanlar, dünyanın çeşitli mutfaklarının yanısıra Türk mutfağının lezzetlerini de tatma imkanı buldu. Kilise korosu sanatçılarının yanı sıra, Türk Sanat Musikisi korosunun konseri Komşular Günü’ne ayrı bir renk kattı.

ANTROPOLOG BOUMA: BİRLİKTELİĞE ÖNEMLİ KATKILAR YAPIYORSUNUZ

Amsterdamlı Antropolog Herman Bouma, TR724’e yaptığı açıklamada bu tür gün ve akşamların birlikte yaşama kültürüne ve toplulukların birbirlerini daha yakından tanımasına katkı sağladığını söyledi. Bouma, “Gerçekten sizlere Stichting Burgerhart Amsterdam ve Kunst van het Samenleven gönüllülerine teşekkür ediyorum. Gerek ikramlarınız ve gerekse Türk Sanat Musikisi korosunun birbirinden güzel parçaları Komşular Günü’ne ayrı bir tat kattı. Toplumsal birlikteliğe önemli etkiler yapıyorsunuz. Tüm gönüllülere teşekkür ederiz” dedi.

Semt sakini Marijke van Dijk ise bu yılki Komşular Günü etkinliğinin özellikle önyargıların yok edilmesi ve dayanışma adına son derece önemli bir adım olduğunu ifade etti.

KRALİYET AİLESİ TEŞVİK EDİYOR

Hollanda’da Komşular Günü kutlamaları mahalleyi daha eğlenceli hale getirmek ve komşuları birbirine yaklaştırmak amacıyla yapılıyor. Burendag, (Komşular Günü) aynı zamanda Hollanda Kraliyet Ailesi Oranje Fonds’un teşvik ettiği bir gün. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin