Köln cami açılışında Erdoğan yanlıları protestolara küfür tacizle karşılık verdi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün katıldığı Köln Merkez Camii açılışı olaylı geçti. Az sayıda davetlinin alındığı cami içinide dualar okunurken cami dışında AKP taraftarları Erdoğan’ın kente gelişini protesto eden kişi ve gruplara küfürle karşılık verdiği ve kadınları hakaretlerle taciz ettikleri ortaya çıktı.

Kronos’un haberine göre, 3 binden fazla polis görev yaptığı cami civarında yine de Erdoğan yanlılarının taşkınlıklarına engel olamadı. Ellerinde Ahmet Altan’dan Zehra Doğan’a kadar hapishanedeki gazetecilerin ve yazarların fotoğraflarını taşıyan Türk, Kürt ve Alman gençleri ve aydınları AKP yanlılarının sözlü sataşmalarına ve küfürlerine maruz kaldı. Camiyi gören bir ara sokakta taşkın grubunu arasında kalan bir kadın küfürle ve el hareketleriyle polislerin önünde  tacize uğradı.

DİTİB ve Merkez Camii’nin bulunduğu Ehrenfeld semtinde toplanan Erdoğan yanlılarına seslenen Kuzey Ren Vestfalya (NRW) polisi, “Kapatılan bölümün ön kısmında bulunan insanlar için çok az alan bulunmakta. Kendi güvenceniz için itişip kalkışmayın, mesafe bırakın” mesajı paylaştı.

Ellerinde Türk bayrakları ve Erdoğan posterleriyle ‘Recep Tayyip Erdoğan’; karşıt görüşte olanlar ise taşıdıkları Türkçe ve Almanca pankartlarla “Almanya’ya hoş gelmedin”, “Defol”, “Diktatör Erdoğan” sloganları attılar.

SEDAT PEKER GRUBUNA YAKIN TAKİP

Almanya’nın farklı bölgeleriniden gelerek camiye çıkan geniş bulvarı dolduran AKP’lilerin arasında ‘öteki reis’ Sedat Peker’in adamları dikkati çekti. Kortejin en başında yer alan yaklaşık 20-25 kişilik grup Peker’in mesajının olduğu büyük bir pankart taşıdı. Etrafa rahatsızlık veren grup sürekli polis kontrolü altında tutuldu.

Kente gelen Erdoğan’a yönelik protesto gösterileri sabah saatlerinde Deutz semtinde başladı. AKP ve Erdoğan karşıtı slogan atan ve pankartlar taşıyan kitle öğle saatlerine doğru farklı müzik gruplarının direniş şarkılarıyla coştu. Yürüyüş izni verilmediği için küçük gruplar halinde Eberplatz semtine gelen ve Alevilerle birleşen Kürtler, Erdoğan yandaşlarının toplandığı cami çevresine ulaştı.

Zaman zaman Erdoğan taraftarları ile karşıtları karşı karşıya gelen Kürt, Alevi ve Alman grupların sakin olduğu ve küfür eden Erdoğan yandaşlarına uyarıda bulundukları görüldü.

Köln Belediyesi caminin resmi açılışı vesilesiyle planladığı etkinlikler ise iptal edildi. Köln Belediye Başkanı Henriette Reker dün bir basın toplantısı düzenleyerek DİTİB’in etkinlik için sunduğu güvenlik önlemlerini yeterli bulmadı.

Alman mimar Paul Böhm tarafından tasarlanan ve modern bir mimariye sahip olan Köln Merkez Camii’nde yaklaşık bin 100 kişi ibadet edebiliyor. Yaklaşık bir yıl önce bir Cuma namazıyla birlikte hizmet vermeye başlayan caminin resmi açılışı bugüne kadar yapılmamıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşlerine bağlı Almanya’daki DİTİB’in finanse ettiği camimin mimarları Gottfried ve Paul Böhm de açılışa gelmemeyi tercih etti.

Köln Merkez Camisi 35 metre yüksekliğinde bir kubbeye ve 55 metre yüksekliğinde iki minareye sahip. Camide aynı anda binlerce kişi ibadet edebiliyor. 4 bin 500 metrekare yerleşkesiyle Köln Merkez Camisi Avrupa’nın en büyüklerinden. Betondan caminin yüzeyi yer yer tamamen camlarla kaplı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin