Koca’dan korkutan açıklama: Vaka sayısında artış olma ihtimali var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 1 haftada düşmesi gereken vaka sayısının düşmediğini, hafta sonu bir önceki hafta sonuna göre yüzde 20’lere yakın bir artış olduğunu açıkladı. Koca, “Beklediğimiz düşüşün olmadığını, bir çıkış olma ihtimali görüyoruz.” dedi.

Bakan Koca, dün akşam Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan Kabine Toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Covid-19 aşısında kamu olarak zorunluluk getirilmesi konusunun gündemlerinde olmadığını söyledi.

AMACIMIZ ‘İKNA’ ETMEK

Fahrettin Koca, “Daha çok vatandaşımızı ikna etme yöntemini kullanmak istiyoruz. Vatandaşı ikna etme dışında yaptırımla yapmak istemiyoruz. İkna dışı yöntemle yapılmasının doğru olmadığı kanaatindeyiz. Normale dönmenin, okulların açılmasının, normal hayata dönmenin, futbol-spor etkinliklerine katılabilmenin tek yolu aşı.” diye konuştu.

YÜZDE 61’İ BULDUK

Bakan Koca, Kurban Bayramı’na kadar aşılamada hedeflerinin yüzde 70 olduğunu söyledi. Koca, “Şu anda yüzde 61’i bulduk. En az 1 doz aşı yaptıran, 18 yaş ve üzeri tanımlanan kişilerde yüzde 70 olmasını hedeflemiştik. Şu an yüzde 61’i buldu.” dedi.

Türkiye’de görülen delta varyantının giderek arttığını vurgulayan Koca, “750’leri buldu, il sayısı da 36’ya çıktı. Delta plus, 3 ilde, 3 tane olarak devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

‘ÇIKIŞ OLMA İHTİMALİ GÖRÜYORUZ’

Son 1 haftada özellikle çarşambadan itibaren, düşmesi gereken vakanın düşmediğini, hafta sonu bir önceki hafta sonuna göre yüzde 20’lere yakın bir artış olduğunu söyledi. Koca, “Beklediğimiz düşüşün olmadığını, bir çıkış olma ihtimali görüyoruz. Bu artışların da özellikle aşılamanın düşük olduğu yerlerde kendini gösterdiğini, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Adıyaman gibi bazı illerimizde girecek bir artış içinde olduğunu görüyoruz. Doğu ve Güneydoğu’da, genel olarak aşılamanın düşük olduğu yerlerde bir artış olduğunu görüyoruz.” dedi.

ŞU ANDA 4’ÜNCÜ DALGA YOK

Bakan Fahrettin Koca, Avrupa’da 4’üncü dalganın konuşulduğunun söylenmesi üzerine ise “Şu an böyle bir durum yok. Olmayacağı anlamına gelmez, bunun olmaması için tek şart aşılama. Yoğun aşılamanın yapılabilir olması, toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi ancak 4’üncü dalgayı önleyebilir. Toplumsal bağışıklık yüzde 70 hatta 80 oranında olduğunda biter veya azalır, en azından normal hayata dönülür.” dedi.

Sputnik V aşısının ne zaman kullanıma gireceğinin sorulması üzerine de şunları söyledi: “Çok uzun sürmez. Devamının gelmesini de bekliyoruz. Devamı gelecek, bu ay özellikle bekliyoruz bayramdan sonra. Sayı daha net değil.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin