Koç gibi…

2016'da İhracat Şampiyonları Ödül Töreni'nde Ömer Koç ödülünü Erdoğan'ın elinden almıştı.

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

İhracatın şampiyonları taltif edilirken “esas şampiyon” salonda yoktu.

2018 senesinde en fazla ihracata imza atan 10 şirket arasında 4 Koç Topluluğu Şirketi olmasına rağmen gözler Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ile başkan vekili kardeşi Ali Y. Koç’u aradı.

Ford Otosan tek başına 5,8 milyar Amerikan Doları gelir elde ederek ihracat şampiyonu, Türk Otomobil Fabrikaları AŞ (TOFAŞ) 3’üncü, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (Tüpraş) 6’ncı ve Arçelik 8’inci olmuşken patronları kayıptı.

CEO’YU GÖNDERDİLER

Bütün şirketlerin “ihracat” ödüllerini Koç Holding’in tepe yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Anlaşılan Koç davetiyeyi Çakıroğlu’na vermiş.

Ahmet Nazif Zorlu’dan Ali Kibar’a kadar bütün patronların eksiksiz katıldığı İhracat Şampiyonları Ödül Merasimi’nde Koç ailesi namına tek temsilcinin olmaması hayli manidar.

15 Haziran 2019’da yine ihracat ödülleri dağıtıldı. Fakat bu sefer salonda Koç ailesinde kimse yoktu. Ödülü holdingin tepe yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu aldı.

Koç’ta aile yerine şirketlerin genel müdürleri sahneye çıktı.

“Kimyevi Maddeler ve Mamulleri” kategorisinde Tüpraş’ın birincilik ödülünü Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Otomotiv Endüstrisi” kategorisinde Ford Otosan’ın birincilik ödülünü Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Makine ve Aksamları” kategorisinde TürkTraktör’ün birincilik ödülünü TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner aldı.

2016’DA ERDOĞAN’IN ELİNDEN ÖDÜL ALMIŞTI

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ve Ali Y. Koç, en son 2016 senesinde Erdoğan’ın elinden “şampiyonluk” ödüllerini almıştı.

Ömer Koç, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi’nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nu makamında ziyaret ederek “hayırlı olsun” temennisinde bulunmuştu.

Koç’un İmamoğlu’nu ziyaret ettiği 6 Mayıs’ta Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İmamoğlu’nun mazbatasını iptal etmişti.

YSK’ya itirazların yapıldığı ve kararın o günlerde verileceği biliniyordu.

EKREM İMAMOĞLU İLE KOÇ YAN YANA

Mamafih yaş tahtaya basmaması ile meşhur Koç ailesinin Rahmi Koç’un akabinde en yetkili isminin İmamoğlu ile 6 Mayıs’ta yan yana çektirdiği fotoğrafı “rutin bir ziyaretin sıradan hatırası” diye kabul etmek hayli safdillik olacaktır.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç (sağda), CEO Levent Çakıroğlu ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı mazbatasının YSK tarafından iptal edildiği 6 Mayıs’ta Ekrem İmamoğlu’nu (ortada) makamında ziyaret etmişti.

Ömer Koç isteseydi kimselere hissettirmeden de İmamoğlu ile görüşebilirdi. Tam aksine ziyaretten olabildiğince herkesin haberdar olabilmesi için azami bir gayret sarfedildi.

Koç, yeni dönemde yapılacak çalışmalara destek vereceklerini belirterek rengini de belli etmiş oldu.

Seçim iptal edildiği halde İmamoğlu’nun Koç’un hava-taksi hizmeti veren Setair’den “Falcon 8X” model özel jeti kiralama talebi geri çevrilmedi.

SARAY’A RAĞMEN BU CESARET!

Türkiye’de Saray’ın iş âleminin ensesinde boza pişirdiği dikkate alındığında Erdoğan’ın hezimete uğradığı ve masada kazanmak için elinden geleni ardına koymadığı bir dönemde İmamoğlu’na sağlanan lojistik destek ücret mukabili olsa dahi risklidir.

İsminin, İmamoğlu ile “firma-müşteri” münasebeti şeklinde dahi telaffuz edilmesinden korkan işadamı sayısı halihazırda hiç az değil!

Dolayısıyla Koç’un şuurlu bir tercihte bulunduğu tahmini yabana atılmayacak kadar kuvvetli.

Aynı Koç, Erdoğan’ın himayesinde tertip edilen ve ilk 20 firmaya ödüllerin bizzat Erdoğan tarafından verileceği bir davete icabet etmeyerek halihazırda hayli cesaret isteyen zımni bir protestoya imza atmıştır.

ALİ KOÇ, FENERBAHÇE’DE BAŞKANLIĞI SARAY’A RAĞMEN KAZANDI

Ali Koç, 2018 yılı haziran ayında Fenerbahçe futbol kulübünde 20 senelik Aziz Yıldırım saltanatını yıkarken Yıldırım ve yönetim kurulu aday listesi Saray tarafından destekleniyordu.

Koç o açık zaferi Saray’a rağmen kazanmıştı. Yıldırım’ın dört katı oy alan Ali Koç, batık vaziyetteki kulübü kurtarmak için Sar-Lacivertli kulübe 253 milyon TL hibe ve 120 milyon TL sponsorluk desteği verdi.

Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat’ın idare ettiği Sabah gazetesi ile A Haber televizyonunun başkanlık koltuğuna geçer geçmez Koç’a nasıl yüklendiğini sağır sultan duydu.

KOÇ “ŞAMAR OĞLANI” OLMAZ

Saray’ın Pravdası’nın Erdoğan’dan bîhaber Koç’a saldırması mümkün olmadığına göre altan alta devam eden sinir harbinde Koç Holding asla “şamar oğlanı” muamelesine rıza göstermez. Sadece vaktini kollar o kadar.

Koç şamar oğlanı olmayı niye sindirsin ki!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayına ait işsizlik rakamlarını açıkladı.

TÜİK’in kırpa kırpa indirdiği haliyle bile  4 milyon 544 bin kişi işsi. İşsizlik geçen seneye kıyasla yüzde 4 puanlık artış ile yüzde 14,1 seviyesine tırmandı.

110 BİN KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR

Genç işsizliğin yüzde 26’yı, kayıt dışı istihdamın yüzde 34’ü bulduğu Türkiye’de Koç tek başına 110 bin kişiyi doğrudan istihdam ediyor.

170 milyar dolar ihracatın yüzde 12’sine tekabül eden 20,4 milyar doları Koç şirketlerine borçluyuz.

Vergi rekortmenleri listesinden Koç’u ayıklasanız geriye Acun Ilıcalı, Cem Yılmaz kalıyor.

Hasıl-ı kelâm sadece işine odaklanması ve ulu orta her söze cevap vermemesi iktidar cenahında pısırıklık olarak kabul edilince Koç’a da fazla tercih hakkı kalmadı.

Koç da Erdoğan’a Koç gibi mukabelede bulunuyor.

Koç’un Ankara ile uzaklık yahut yakınlığı büyük sermaye için her daim deniz feneri mahiyetinde olmuştur.

Bu dönem de öyle olacak…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin