Kırmızı Cuma ve Türkiye Tribunali

YORUM | Av. NURULLAH ALBAYRAK 

Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez, “Kırmızı Pazartesi” isimli romanında, işleneceğini herkesin bildiği bir cinayetten bahseder. Marquez, ana karakterin cinayete kurban gideceğini kitabın başında yazar ve “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın!” zihniyetinin zamanla nasıl bir toplumsal duyarsızlaşmaya dönüşeceğini resmeder. Halbuki, önyargılarla beslenen suskunluk, Marquez’in kasabasının sınırlarını çoktan aşmış, kötülüğe karşı duyarsız toplumların basiretini, vicdanını çoktan yok etmiştir.

Basireti bağlanan toplumlardan birisi de maalesef Türkiye’dir. İktidar temsilcileri tarafından, ‘Cadı avıysa, evet bu cadı avını yapacağız’, ‘İnlerine gireceğiz dedik, girdik’, ‘Hiç kimseye acımayacağız’ tehditlerinin havada uçuştuğu ortamda toplumun büyük kesimi önceden işleneceği ilan edilen bir suça tanıklık etti ve etmeye devam ediyor. Yüzbinlerce masum insana yönelik işlenecek suçların ve yaşanacak mağduriyetlerin işaret fişeğiydi aslında bu tehditler. Göstere göstere geldi ve bir Kırmızı Cuma günü herkesin gözü önünde yaşanan yeni bir zulüm süreci başladı.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Geride kalan beş yıl, insanlığa karşı suçların işlenişine ve toplumun duyarsızlığına tanıklık etmiştir. Bu beş yıl, uzun yıllara dayanan sosyal, ahlaki, hukuki toplumsal birikimin üzerinde ahlaksız, ilkesiz, vicdansız bir güruhun/zulüm çetesinin tepinmesinden ve pervasızca suç işlemesinden başka bir şey değildir.

Hukukun yeniden inşa edileceği, adaletin yeniden tesis edileceği gün, bu söylem ve eylemlerin hesabı mutlaka sorulacaktır. Ama asıl önemli olan, toplumun duyarsızlığının faturasını kim ve nasıl ödeyecektir? Duyarsız bir toplumun “Aman bize bir şey olmasın!” tavrının hatası/günahı kimin boynuna takılacaktır?

Bugünlerde Avrupa’nın başkenti Brüksel’de, toplumsal duyarsızlaşmadan rahatsız olan önemli bir girişim/platform kurulmuştur: Turkey Tribunal. İki üniversite rektörü, BM İnsan Hakları Komisyonu eski Başkanı, BM temsilcisi, yargıç ve akademisyenlerden oluşan bir kadro yönetim kurulunu oluşturuyor. Mahkeme heyetinde ise, AİHM’nin eski Başkan Yardımcısı, Güney Afrika Anayasa Mahkemesi üyesi, Amerikan İnsan Hakları Mahkemesi Hukuk Direktörü, Venedik Komisyonu üyesi ve AİHM eski yargıcı, BM İnsan Hakları Komisyonu sekreteri gibi çok değerli hukukçular yer almakta. Ayrıca, Türkiye’de yaşanan hak ihlalleriyle ilgili raporlar hazırlayan alanında uzman raportörler bulunmakta. 

Organizasyonun amacı, Türkiye’de artarak devam eden insan hakları ihlalleri konusunda Türkiye ve dünya genelinde toplumsal duyarlılığı artırmak, insanları bilinçlendirerek farkındalık sağlamaktır.

Turkey Tribunal, Türkiye’ye, ülkeye,  millete, Türk toplumuna karşı bir hareket değildir. Turkey Tribunal, suç işleyerek, hukuksuzluk yaparak  insanlığa karşı suç işleyenlere yönelik  bir girişimdir.

Bu tür girişimleri desteklemek, faaliyetlerine katılmak, yaşanan hukuksuzlukları ve zulmü durdurmak için gayret gösteren her organizasyona destek olmak, toplumsal sorunlara duyarlılığın bir gereğidir.  

Kendinizi mağdurlardan birisi olarak mı tanımlıyorsunuz? Kendinizi vicdan sahibi birisi olarak mı niteliyorsunuz? Cevabınız ‘evet’ ise, lütfen yaşananlara karşı suskun kalmayınız! En azından Turkey Tribunal’in faaliyetlerini izleyerek destek veriniz.

Turkey Tribunal’in faaliyetlerini, 21 Ocak 2021’de, Brüksel saatiyle 14:00, Türkiye saatiyle 16:00’da yapılacak webinarı seyretmek üzere kaydolarak başlayabilirsiniz. Ya da aşağıda linki verilen ve YouTube’da canlı yayınlanacak olan oturumu seyrederek katkı verebilir, sosyal medya hesaplarından girişimin faaliyetlerini takip edebilirsiniz.

Yarın yapılacak webinarın katılımcılarından birisi Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi Başkanı. Yaşanan mağduriyetleri anlatmak istediğimiz, zulmün sonlanması için yardımını isteyeceğimiz önemli bir isim. Programa göstereceğimiz ilgiyle yaşadığımız mağduriyetin büyüklüğünü göstermek elimizde.

Türkiye’deki hukuksuzlukla ilgilenen uluslararası kişi ve kurumların dikkatini çekecek ve ajandalarında yer almasını sağlayacak bu tür girişimlere destek olalım ki  Kırmızı Cumalar ya da Pazartesiler yaşanmasın…

“Günümüz Türkiye’sinde Cezasızlık”

21 Ocak 2021

ZOOM KAYIT linki:

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_uUZoSkIbRXGypA5OcM5TUw

YouTube CANLI YAYIN linki: https://youtu.be/0ZSP-_PK9JQ

https://twitter.com/turkey_tribunal/status/1348555246914555909?s=20

https://www.facebook.com/TurkeyTribunal/posts/229160442036148

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin