Kirli anlaşma deşifre oldu: Yunan polisi, geri itmelerde ‘köle’ mültecileri kullanıyor

Haberde, sığınmacıları illegal olarak geri itmekle görevli 'mülteciler'in görüşlerine de yer veriliyor.

Yunan polisinin, ülkelerine sığının mültecileri illegal yollarla geri itmek için yine mültecileri kullandığı ortaya çıktı. Le Monde, The Guardiaon, Der Spigel’in ortak araştırmasına ve elde ettikleri belgelere gör Yunan polisi, geri itmeler için ‘geçici oturum belgesi vaat ederek’ başka illegal göçmenleri kullanıyor.

Gazeteci Giorgos Christides’n, “Aylar süren araştırmalarımızla ortaya çıkardığımız korkunç sistemin çirkin detayları.” diyerek paylaştığı haberde ayrıca ‘illegal itmeler’ için ‘zorla’ kullanılan mültecilerin fotoğrafları da yer alıyor.

BİZİ ‘KAYIKÇI’ OLARAK KULLANIYORLAR

Haberde, illegal geri itmelerle görevli 6 kişinin görüşlerine de yer verilmiş. “Operasyonlar arasında kilitli tutulan sığınmacılar, bir Yunan polis karakolunun bahçesindeki bir konteynırda yaşayan Suriyeli bir adam tarafından zorla işe alındıklarını veya buraya getirildiklerini ve ardından diğer göçmenleri Türkiye’ye geri götürmek için kayıkçı olarak kullanıldıklarını iddia ediyorlar.” denilen haberde, şöyle deniliyor:

‘KÖLE’YİZ

“Suriyeli ve Faslı altı göçmen, Yunanistan’da bir ay kalmalarına izin veren bir polis notu karşılığında Meriç nehri üzerindeki geri gönderme operasyonlarına baskı altında nasıl katıldıklarını anlattı. Adamlardan ikisi kendilerini “köle” olarak tanımladı. Yunan polisinin sığınmacıları soyduğuna ve sığınmacıları aşırı kalabalık şişme botlara bindirmeden önce, bu kişilerin derin ve hızlı akan nehirden Türk kıyısına geri götürmeleri emredildiğine tanık olduklarını söylediler.

Guardian, Lighthouse Reports, Le Monde, Der Spiegel ve ARD Report München tarafından yürütülen ortak bir soruşturmada, bu kişilerin ifadelerini doğrulayan görsel kanıtlar ve Yunan makamları tarafından tutuklanmalarını ve daha sonra serbest bırakılmalarını doğrulayan belgeler elde edildi. ”

YÖRE HALKI DA DOĞRULUYOR; POLİS YARDIMCILARI

Giorgos Christides, haberle ilgili paylaşımlarında şu ifadeleri kullanıyor:

“Muhabirler sınır kasaba ve köylerini de ziyaret ettiler. Yerel bir sakin, “Evros’un bu bölümünde göçmenler görülmüyor”; “Polis için çalışanlar hariç.” Yerel bir dükkan sahibi, “polis yardımcılarının” sık sık erzak almak için dükkânına geldiğini söyledi.

Polis için çalışan göçmenlerin zorunlu işçileri idare eden kendi “efendileri” vardır. Polis tarafından kullanılanlardan biri, ailesinde uzun bir kaçakçılık ve diğer suç faaliyeti geçmişi olan şiddetli, gölgeli bir Suriyeli karakter olarak tanımlanıyor.

Gizli Polis kaynakları ve göçmen yardımcıları, müfettişlere, GR yetkililerinin Türk polisi, ordusu ve kaçakçılarla yüzleşme riskini en aza indirmek için uygulamayı kullandığını söyledi. Uygulama 2019’dan ve özellikle Mart 2020 Evros etkinliklerinden bu yana yoğunlaştı.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin