Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: İnandı’nın kaçırılmasında Kırgız yönetiminin hiçbir rolü yok

Orhan İnandı
MİT tarafından kaçırılan Orhan İnandı'nın Türkiye'ye getirildiğini bizzat Erdoğan açıkladı. İnandı'nın sağ elindeki şişlik, günlerdir işkence gördüğü iddialarını güçlendirmişti. İlerleyen günlerde İnandı'nın kolunun 3 yerinden kırıldığı ortaya çıktı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un sözcüsü Erbol Sultanbayev, eğitimci Orhan İnandı’nın MİT tarafından kaçırılarak Türkiye’ye götürülmesinde Kırgızistan yönetiminin hiçbir rolü olmadığını savundu. Kırgız haber ajansı 24.kg’nin aktardığına göre Sultanbayev, “Sapat Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı’nın kaçırılmasında Kırgızistan yetkililerinin rolü olduğunu düşünmek kesinlikle çok absürd.” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın bir Kırgız vatandaşının kayıp olduğunu öğrendiğinde soruşturmayı derinleştirme talimatı verdiğini, sınır kontrollerini sıkılaştırdığını ve Orhan İnandı’yı bulmak için daha fazla güvenlik gücünü görevlendirdiğini anlatan Sultanbayev, “Daha önce de İnandı’nın üç kez kaçırılmaya çalışıldığını, sonuncusunun gizli servisimiz tarafından önlendiğini biliyorsunuz. Kendisine dikkatli olması gerektiği ve güvenlik görevlileriyle birlikte hareket etmesi söylenmişti.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Sultanbayev, Kırgızistan’ın İnandı’nın kaybolmasıyla ilgili Türkiye’ye sorularını ilettiğini, Kırgız Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin Kırgızistan Büyükelçisi’ne protesto notası verdiğini ancak Türkiye’den bugüne kadar hiçbir resmi açıklama gelmediğini de sözlerine ekledi: “Türk tarafı sözlü bir açıklama yaparak Orhan İnandı’nın hiçbir zaman Türk vatandaşlığından çıkmadığını, hâlâ Türkiye vatandaşı olduğunu söyledi.”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 Temmuz Pazartesi günkü konuşmasında Kırgızistan’da kaçırılan ve 35 gündür haber alınamayan, Orhan İnandı’nın MİT operasyonuyla Türkiye’ye getirildiğini açıklamıştı. İnandı’nın bulunması için Bişkek’te Türkiye Büyükelçiliği önünde, Kırgızistan’ın en büyük ikinci kenti Oş’ta ve ülkenin kuzeyindeki Karakol kentinde de protesto gösterileri düzenlenmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Kaçırılan kişinin büyükelçilikte tutulduğunu herkes biliyordu. Kaçırıldıktan sonra ülke içerisinde her nerede tutuluyorduysa, ışınlanma ile Türkiye’ye gitmediyse gözünüzün önünde götürüldü demektir. Ülkenizin şerefini beş paralık ettiniz. Emanete ihanet ettiniz ve antlaşmanızı alenen çiğnediniz. Sorumluların elbet ödenecek bir bedeli olur.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin