Kilo da alır, futbol da oynarım

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

Kilo ve futbolcu… aynı cümle içinde bir araya gelmesi kabul edilemez iki kelime. 90 dakika boyunca meşin yuvarlağın peşinde koşan oyuncularda kilodan eser olmadığı gibi oldukça atletik bir vücuda sahip oluyorlar. Tabi hepsi değil. Bazı futbolcular fizik kurallarına itiraz edip, aşırıya kaçan kilolarla yeşil sahalarda ter döküyor. Daha çok kaleciler ‘şişman’ kategorisinde yer alıyor. Yeşil sahaların şişmanlarına geçmeden önce bir isim için özel parantez açmak gerekiyor.

William Henry Foulke’yi futbol dünyasında farklı kılan 1.90 metrelik boyuna eşlik eden 153 kiloluk cüssesiydi. Hakkında fazla bilgiye sahip değiliz. Hayata 1874 yılında başlayan ‘Şişman Foulke’nin kariyerinin büyük bölümünün Shaffield United’e geçtiği ve yeşil sahalara 1916’da veda ettiğini biliyoruz. Hakkında anlatılan hikayeler efsaneleşmiş durumda. Bir oturuşta 11 kişilik kahvaltı tek başına yemesi… Kendisinden kaçan hakemin salkandığı gardırop kapısını elleriyle sökmesi… gibi hikayeleri duymak mümkün. Yok artık denilecek bu hikayelerin gerçek olma ihtimalini o dönemden kalan fotoğraflara baktığımızda ‘doğrudur’ deme durumunda kalıyoruz.

Şişman Foulke, gazete manşetlerinde yerini ilk kez 19 yaşında 20 pound karşılığında Sheffield United’e transfer olduğunda aldı. Tam 11 sezon boyunca Sheffield United kalesini korudu. Sheffield United’in 1897-98 sezonunda yaşadığı ilk şampiyonlukta kaleyi koruyan isimdi. 1898-99 ve 1901-02 sezonlarında da İngiltere lig kupasını kaldırdı. Dev cüssesinden dolayı Sheffield United kayıtlarına ‘Dağ gibi büyük, kedi gibi atik’ olarak geçti.

Sheffield United’daki başarıları sonrası Foulke’un futbolun kalbinin attığı başkent Londra’ya transfer olmaması zordu. O dönem yeni kurulan Chelsea kulübüne transfer olan Foulke bir yıl sonra kuzeyde kalan ailesinin özlemi nedeniyle takımdan ayrılsa da burada da iz bıraktı. Chelsea yönetimi, Şişman Foulke’un cüssesi ve kimliğini, yeni kurulan kulübe taraftar çekmek için kullandı. Bir gerçekliği tartışmalı hikayeye göre, Chelsea’nin uyanık yöneticileri, kalenin arkasına küçük çocuklar koyuyordu ki, Foulke’un boyu ve cüssesi tribünlerin dikkatini daha çok çeksin. Hikaye o ki, top toplayıcı çocuklar da böyle sahalara girmiş olur. Şişman Foulke futboldan ayrıldıktan sonra sirozdan hayatını kaybedene dek Sheffield’da yaşadı. Bir meyhane işletti ve özel dikim takım elbiselerle kentte boy gösterdi.

William Henry Foulke

Şişman Foulke’yi tarihin tozlu sayfalarında bırakıp, günümüze doğru yolculuğa çıkalım. Kilo denince akıllara Diego Maradona gelir. 1986 Dünya Kupası’nda tek başına Arjantin’i kupaya taşıyan süperstar, 1994 Dünya Kupası’nda oynadığı futbolla değil doping ve kilolarıyla gündem oldu. Tekniğinden pek bir şey kaybetmese de kioları Maradona’nın resital sunmasına engel oldu. Karıştığı doping olayından dolayı ise turnuvada fazla forma giyemedi. Bir başka Arjantinli Gonzalo Higuian’de Maradona izinde gidiyor. Tıpkı efsane yıldız gibi Napoli geçmişi de olan Higuian, şimdilerde Juventus için ter döküyor. Attığı goller kadar ise kiloları dikkat çekiyor.

Ailton

Bir dönem Beşiktaş formasını da giyen Brezilyalı Ailton attığı goller kadar kilosuyla dikkat çekmişti. 100’ün üzerinde olan kilosuyla Bundesliga’da gol krallığı yaşayan Ailton, kilosuyla ters orantılı bir çevikliğe sahipti. Yeşil sahaların efsanelerinden Brezilyalı forvet Ronaldo’da kariyerinin son yıllarında vücudundan bir adım önde giden bir göbeğe sahipti. Arsenal ile oynadıkları maçla adını tüm dünyaya duyuran Wayne Shaw, yedek kulübesinde hamburger yediği için Sutton United’dan kovuldu ve 45 yaşında futbolu bıraktı. Avustralya’nın gelmiş geçmiş en iyi kalecilerinden olan Bosnich de kariyerinin son dönemlerinde fazla kilolarıyla dikkat çekmişti. Fudbalera Sokola forması giyen 32 yaşında ki Çek futbolcu Nino Ademiç, ise tam 140 kilo. Forması göbeğini kapamaya yetmediği için vücudunun bir bölümü maç sırasında açıkta kalıyor.

Türkiye’de ise kilolu futbolcular listesine şimdilerde Beşiktaş’ı çalıştıran Sergen Yalçın ve Fenerbahçe’li Ozan Tufan giriyor. Manisa 2. Amatör Lig’de mücadele eden Alaybeyspor forması giyen Hasan Can Vatan, fazla kilolarıyla son dönemde gündemde olmaya devam ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin