Kılıçdaroğlu’nu yumruklayan saldırgan ‘Galeyana geldim!’ dedi; 4 kişi serbest bırakıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesine katılmak için gittiği köyde saldırarak yumruklayan Osman Sarıgün’ün ilk ifadesinde ‘galeyana gelerek Kılıçdaroğlu’nu yumrukladığını’ söylediği öğrenildi.

Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıya ilişkin gözaltına alınan 9 kişiden 4’ü serbest bırakıldı. Kılıçdaroğlu’na yumruk attığı sırada kameralara yansıyan Osman Sarıgün’ün gözaltı süresi ise savcılık sorgusu ardından uzatıldı.

Ankara’nın Çubuk ilçesinde, şehit Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkcı’nın (26) cenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde gözaltına alındı.

Kelepçelenen saldırgan, Çubuk Jandarma Komutanlığı’ndaki işlemleri tamamlananmasının ardından adliyeye getirildi. Sarıgün’ün, jandarmadaki ilk ifadesinde, kalabalık arasında galeyana gelerek, Kılıçdaroğlu’na yumruk attığını söylediği belirtildi. Terör bağlantısı tespit edilemeyen Sarıgün’ün, adliyedeki işlemlerinin ardından sevk edildiği mahkemece tutuklandığı ileri sürüldü. Ancak sonraki haberlerde Osman Sarıgün’ün sorgusunun sürdüğü ve gözaltı süresini uzatıldığı bildirildi.

DİĞER SALDIRGANLARIN İŞLEMLERİ SÜRÜYOR

Osman Sarıgün’ün yanı sıra 5 kişi daha gözaltına alınmıştı. Şahısların işlemlerinin sürdüğü belirtildi. Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, “Olayla ilgili 5 şüphelinin de Çubuk İlçe Jandarma Komutanlığında ifade işlemleri devam etmektedir. Olaya karıştıkları iddia edilen diğer şüphelilerin kimlik tespiti ve araştırılması işlemleri de titizlikle yapılmaktadır. Olay çok yönlü olarak tüm ayrıntılarıyla araştırılmaktadır.” denildi.

ESKİŞEHİR SİVRİHİSAR’DA YAKALANDI

Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yakalanarak, gözaltına alındı. Sarıgün Çubuk Jandarma Komutanlığı’ndaki işlemleri tamamlananmasının ardından jandarmadan elleri kelepçeli çıkarılıp, Çubuk Adliyesi’ne götürüldü.

‘KALABALIKTA GALEYANA GELDİM’

Osman Sarıgün’ün, jandarmadaki ilk ifadesinde, kalabalık arasında galeyana gelerek, Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk attığını söylediği belirtildi. Sargün’ün, terör bağlantısı ise tespit edilmedi.

4 KİŞİNİN SORGUSU SÜRÜYOR

Soruşturmada gözaltına alınan şüphelilerden 1’i kadın 4 kişi de jandarmadaki işlemlerinin tamamlanmasıyla adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden biri, adliyeye çıkarılırken ceketiyle yüzünü kapattı. 4 kişinin savcılıkta sorgusu sürüyor. Böylece, soruşturma kapsamında gözaltına alınan 9 kişinin tamamının adliyeye sevki gerçekleşti.

4 KİŞİ SERBEST

Bu arada, sabah adliyeye sevk edilen 5 şüpheliden 3’ünün savcılık tarafından serbest bırakılmasından sonra, adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen şüpheli de serbest bırakıldı.

SALDIRGANIN GÖZALTI SÜRESİ UZATILDI

Kılıçdaroğlu’na yumruk attığı sırada kameralara yansıyan Osman Sarıgün’ün gözaltı süresi ise savcılık sorgusu ardından uzatıldı.

TERÖR ÖRGÜTÜ BAĞLANTISI TESPİT EDİLEMEDİ

Başsavcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, şüphelilerin herhengi bir terör örgütü ile irtibatının tespit edilemediği; ancak soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğü belirtildi. Jandarma ekiplerinin olay anında çekilen görüntü kayıtlarını incelediği ve soruşturma kapsamında yeni gözaltıların olabileceği de belirtildi.

Öte yandan, olayın yaşandığı Akkuzuluk Mahallesi’nde, Çubuk Kaymakamı Uğur Sezer, mülkiye müfettişi ve jandarmadan bir yetkili incelemelerde bulundu.

Türkiye- Irak sınırında yürütülen operasyon sırasında, terör örgütü PKK mensupları ile çıkan çatışmada şehit olan askerlerden Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkcı, dün Ankara’nın Çubuk ilçesine bağlı Akkuzulu Mahallesi’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi. Cenazede CHP lideri Kılıçdaroğlu, bir grubun tekmeli ve yumruklu saldırısına uğradı. Koruma ekibi ve güvenlik güçleri tarafından mahalledeki Rahim Doruk’un evine götürülen Kılıçdaroğlu, yaklaşık 1,5 saat sonra bu evden çıkarılıp, bindirildiği zırhlı araçla bölgeden götürüldü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca saldırı ile ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, Kılıçdaroğlu’na yumruk atan kişinin, mahallede oturan Osman Sarıgün olduğu belirlendi. Saldırıyla ilgili 5 kişinin daha kimliği belirlenerek, gözaltına alındı.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, “Olayla ilgili 5 şüphelinin de Çubuk İlçe Jandarma Komutanlığında ifade işlemleri devam etmektedir. Olaya karıştıkları iddia edilen diğer şüphelilerin kimlik tespiti ve araştırılması işlemleri de titizlikle yapılmaktadır. Olay çok yönlü olarak tüm ayrıntılarıyla araştırılmaktadır” denildi.

 

1 YORUM

  1. insanların beynini, ruhunu, vicdanını iğdiş ettiler.
    ne belaymış bu kinküpü hırsızlar…
    Allah daha azgın musibetlere uğramadan milleti kurtarsın inşaallah…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin