Kılıçdaroğlu’ndan özeleştiri: Başörtüsünü sorun haline getirdik, yanlış yaptık!

CHP Grup Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisine yönelik özeleştirilerde bulundu. Eski siyaset anlayışından vazgeçmeleri gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Eski siyaseti bir tarafa bırakmamız lazım. ‘CHP olarak biz her zaman doğruları yaptık’ demiyorum. Bizim de yanlışlarımız oldu. Hata vatandaşın ayağına gitmeyen siyasetçide. Kadının başörtüsü sorununu getirdik. Türkiye’nin bir numaralı sorunu haline getirdik. Yanlışa her zaman yanlış diyeceğiz.” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Aksaray Muhtarlar Buluşması’nda konuştu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle;
“Demokrasi olmazsa bir ülkede gelişme olmaz. Demokrasi bir anarşi değildir. Seçmen oyunu kullanır baktı ki çalışmıyor başka bir partiye verir. Takım tutar gibi parti tutulmaz. Bir toplumda farklı düşünceler olmazsa o toplum gelişmez. Ama ‘sen neden bunu dedin?’ diye eleştiremeyiz. Demokrasi seçimle gelenlerin gücü elinde tutan rejimin adıdır. Seçimle gelmişlerdir.”

673 LİRAYLA 1 AY GEÇİNİLİR Mİ?

“Kişi başına aylık geliri 673 liranın altında olan kişi sayısı 8 milyon 600 bin kişi. Bir düşünün bu parayla geçinilir mi? Açlık sınırının altında emekli aylığı alanlar var. 2019’un ilk 9 ayında elektrik borcunu ödeyemediği için elektriği kesilen hane sayısı; 3 milyon 365 bin 784. Doğalgazı kesilen abone sayısı; 710 bin 364 hane. Kişi başına gelir 10 bin dolar oldu diyorlar. 10 bin doları geçelim, bu saydıklarımın kişi başına geliri 1000 dolar bile değil.”

TARIM POLİTİKASI ÇÖKTÜ

“5 yıl önce gelip ‘Türkiye yakında saman ithal edecek’ deseydim hepiniz bana gülerdiniz. Şimdi saman, hayvan, buğday ithal ediyoruz. Şunu soracağız. Toprağımız mı yok?, suyumuz mu yok, çalışmak isteyen gencimiz mi yok? Hepsi fazlasıyla var. E neden yapamıyoruz. Sorun devleti yönetenlerde. Hollanda şunun için kazanıyor. Hepsini planlamış. 1 yıl sonra kaça alacağımızı da biliyorsunuz. Biz de planlama yok. Eskiden bir Devlet Planlama Teşkilatı vardı. Kapattılar. Kim plan yapacak. Elin oğlu 50 yıl sonrasını düşünüyor biz yarını bile düşünemiyoruz.”

SURİYE’DE BİZİM NE ÇIKARIMIZ OLDU?

“Suriye’ye karşı çıktığımda en ağır eleştirilere maruz kaldım. Bizim ne çıkarımız oldu? Biri bana açıklasın.. 40 milyar dolar para harcadık. Ve yenileri geliyor. Kendi ülkelerine göndermemiz gerektiğimizi de söyledim. Yine eleştirildim.”

DIŞ POLİTİKAMIZI PUTİN BELİRLİYOR

“Şimdi Libya’da kavga ediyorlar. Barış gücü olsun dedim. ‘Hafter tarafını BM tanımıyor’muş. Gelsin konuşalım Müslüman kanı akmasın. Bizim dış politikamızı kim belirliyor? Putin belirliyor. Suriye’yi de Putin mi belirliyor? Evet. Ya böyle miydi Türkiye? Bunu dediğim için her türlü hakaret geliyor. Ama emin olun ben doğruyu söylüyorum.”

LİBYA’DAN DA GÖÇ GELEBİLİR

“Suriye’de yangın bize sıçradı. Bakana sordum çatışmaların önüne geçilmezse Libya’da göç gelir mi diye. Evet dedi. Suriye’den sonra Libya başlıyor.”

4 AŞAMALI STRATEJİYLE HEPSİ ÇÖZÜLÜR

“4 aşamalı bir stratejiyle bu sorunların hepsi çözülür; İlk kuralımız din vicdan özgürlüğünün olması… ikinci kuralımız üretmektir. Üçüncü kuralımız güçlü bir sosyal devlettir. Dördüncü kuralımız bunun sürdürülebilirliğidir. Hiç kimse ‘her şeyi ben bilirim’ diyemez. Derse o memleketin sonu felakettir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin