CHP Lideri Kılıçdaroğlu: 13 şehidin sorumlusu Tayyip Erdoğan’dır

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, PKK tarafından alıkonulan 13 kişinin öldürüldüğü Gara katliamı hakkında konuştu. İktidara yüklenen Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Rize’de yaptığı kongrede gülüp eğlenmesine tepkiliydi. 13 şehidin sorumluluğunun Erdoğan’da olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, “13 kişi hayatını kaybetmiş, şehidimiz var. Umurunda bile değil. Şehidimiz var kongre yapıyor. O gülüşmeler, kahkahalar, fıkralar. 13 kişi hayatını kaybetti ya… 13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan’dır.” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP’nin grup toplantısına TBMM üyeliği iade edilen Enis Berberoğlu da katıldı. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

6 YILDIR REHİNELERİN KURTARILMASI İÇİN NE YAPILDI?

“Gara şehitlerimiz var. Uzman Çavuş Hüseyin Sarı, Polis Memuru Sedat Yabalak, Jandarma Astsubay Semih Özbek, Polis Memuru Vedat Kaya, Jandarma er Süleyman Sungur, Uzman erbaş Mevlit Kahveci, Topçu er Müslüm Altıntaş, Er Adil Kabaklı, Aydın Köse, sivil Muhammet Salih Kanca. 5-6 yıldır defalarca hatırlatılmasına karşın ne yapıldı? Ve şimdi bunların tamamı hayatını kaybetti. Şehit ailelerinin evlerine kor ateşi düştü. Hepimiz yanıyoruz, içimiz yanıyor.”

AİLELERİ DEFALARCA GELDİLER

“Aileler defalarca geldiler. Arkadaşlarımızı görevlendirdik. Olaya iktidarın el atması gerektiğini söyledik. Elimizden gelen her şeyi yaptık. Bu kardeşlerimizin öldüğü haberi geldi. Açıklamayı Malatya Valisi yapıyor; niçin? Cumhurbaşkanlığı, Milli Savunma, İçişleri Bakanlığı’nda oturan birisi var. Aynı şey İdlib’de de olmuştu. Orada da Hatay Valisi yapmıştı. Çünkü hatalarını, kusurları, eksikliklerini biliyorlar.”

ERDOĞAN’IN KEYFİ YERİNDE

“13 kişi hayatını kaybetmiş şehidimiz var. Umurunda bile değil. Şehidimiz var kongre yapıyor. O gülüşmeler, kahkahalar, fıkralar. 13 kişi hayatını kaybetti ya… Topu Malatya Valisi’ne atmışsın. Kaçacak delik arıyorlar. Kongrede güle oynaya kongre yapıp bir de şehit ailesini telefonla bağlıyorlar. Anne ağlamaklı, Erdoğan’ın keyfi yerinde. Şehit annesini propaganda malzemesi yapıyor.”

GÖNDERSENE ÇOCUKLARINI ASKERE

“Konuşuyor; ‘Oğlunuz şehit oldu, siz bu şerefi yaşadınız.’ Lafa bak. O şeref en çok sana yakışır. Göndersene çocuklarını askere. Niye bedelli yaptırdın? Irak’a gönderirsin. Neden bu ülkede fakir fukaranın çocukları bedel ödüyor da varsılların çocukları bedel ödemiyor. Hangi AK Partili milletvekilinin çocuğu bedel ödedi bu ülkede.”

ERDOĞAN’A 5 SORU SORDU

“1- Bölücü terör örgütünün 5,5, yıl elinde tuttuğu vatan evlatlarını kurtarmak için ne yaptınız?
2- Terör örgütü başı Abdullah Öcalan’dan seçimlerde yardımcı olması için mektup dilenirken, şimdi niye yardım istemediniz? İstanbul seçimleri daha mı kıymetliydi?
3- Yıllarca ‘Dostum Trump’ dediniz, niye dostluğunuzu vatan evlatlarını kurtarmak için kullanmadınız?
4- Ulusal insan hakları örgütü ve uluslararası insan hakları örgütlerine çağrıda bulunmak hiç aklınıza gelmedi mi?
5- Rize’de yaptığınız açıklamalarda, sınır ötesi operasyonlardan hedeflerinden birinin de 13 evladımızın kurtarılması olduğunu ama başarılı olmadığını söylediniz. Bu başarısızlığın sahibi kim?”

13 ŞEHİDİMİZİN SORUMLUSU ERDOĞAN’DIR

“Normalde birisinin bu sorumluluğu alıp istifa etmesi lazım. Rehine kurtarmaya gidiyorsunuz ölüyorlar ve 3 askerimiz. Bunun hesabını kim verecek? 13 şehidimizin kanları yerdedir. Onlar Türkiye’ye getirilebilirdi. Güya çarşamba günü açıklama yapacak, biz 13 kişiyi kurtardık. Hedef buydu. Davulla zurnayla rehine mi kurtarılır? 13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan’dır. 5 sorunun cevabını bekliyorum.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin